ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кога ќе се појави „суша“: Пет чекори што ќе ја зголемат вашата желба за секс!

Сексуалниот нагон на секого е различен и не постои такво нешто како „нормално либидо“ сексуалниот нагон на секого е различен и не постои такво нешто како „нормално либидо“

Изминатата година остави свој белег во животот на многу луѓе. Студија спроведена на 900 возрасни Британци покажа дека за време на Lock Down 60 проценти од луѓето немале сексуални односи или се впуштале во сексуални активности (вклучително и мастурбација) дури еднаш неделно.

Според експертите, постојат повеќе причини зошто во сегашната ситуација луѓето немаат желба за секс.

Меѓу другото, сегашната состојба може да влијае на нашето ментално здравје и да направи да се чувствуваме изолирани, немотивирани и без енергија. Сето ова влијае и на сексуалниот нагон.

Може да варира во зависност од нашето опкружување и начинот на кој го поминуваме времето, а ако поминувате најмногу време во вашиот дом, големи се шансите либидото да биде мало.

Кај некои жени, некои методи на контрацепција можат да влијаат на либидото. Ако се сомневате, консултирајте се со вашиот лекар.

Се разбира, сексуалниот нагон на секого е различен и нема ништо што може да се нарече „нормално либидо“. Меѓутоа, ако сакате да ги зголемите вашите сексуални апетити, постојат некои работи што можете да ги направите.

Некои работи во спалната соба не ги сакаат жените па затоа

1. Вежбајте

Ефикасен начин за природно стимулирање на сексуалниот нагон е вежбање. Редовната обука за кардио и сила ќе ви помогне да ја зголемите издржливоста, да го подобрите расположението и да го зголемите либидото. Може да ви помогне и ако се борите со проблеми со самодоверба.

2. Фокусирајте се на менталното здравје

Обидете се да го намалите стресот што е можно повеќе. Во сегашната ситуација и предизвиците со пандемијата, ова е потешко од вообичаеното, но стресот е еден од главните фактори во намалениот сексуален нагон. Анксиозноста и вознемиреноста не одат заедно со желбата за секс.

Ако сте под стрес, обидете се да утврдите што е тоа што го предизвикува и да ја промените ситуацијата, што може позитивно да влијае на вашата желба за секс.

3. Разговарајте со вашиот партнер

Комуницирајте со вашиот партнер за тоа како се чувствувате и проверете дали можете да ја зголемите желбата за секс заедно. Опции што можат да ви помогнат да купите акции, да пробате нови работи … Сето ова може да ви помогне да ја промените ситуацијата. Искреноста е најдобриот начин за решавање на проблемите и ќе се чувствувате многу подобро ако отворено му кажете на вашиот партнер како се работите.

4. Размислете за промени во животниот стил

Намалете ги лошите навики како што се пиење алкохол или пушење и фокусирајте се на урамнотежена исхрана со многу свежо овошје и зеленчук. Исто така е важно да пиете многу вода, бидејќи дехидрираноста може да влијае и на либидото, а вие може да се чувствувате уморни и без енергија.

5. Обидете се да воведете распоред за секс

Одвојте време за интимност со вашиот партнер. Иако закажувањето состанок за секс може да изгледа досадно и воопшто не е спонтано, тоа е одличен начин да му обезбедите многу потребно време заедно на вашиот партнер и вас за време на кое може да се активира и либидото. Обидете се да закажете состаноци за секс еднаш неделно или еднаш на секои две недели, ако сметате дека еднаш неделно е премногу за почеток.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!