ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кога се пие првото кафе? Еве зошто треба да го преместиме два часа по будењето

Кога се пие првото кафе? Еве зошто треба да го преместиме два часа по будењето.

Дали вашата прва утринска постапка е правење на кафе или земање кафе на пат кон работата?

Сепак, дали е ова најефикасното време за првото кафе? Истражувањата велат дека кафето всушност не делува  најдобро наутро.

Идеално време за кафе

Хронофармакологијата се занимава со ова прашање. Оваа научна дисциплина се занимава со испитување на лекови и разни супстанции врз нашиот организам и кое е најдоброто време за нивно земање.

Сè се сведува на биолошкиот часовник, што може да влијае на дејството на одредени лекови.

Така, на пример, биолошкиот часовник веќе се погрижи да се разбуди, во исто време утринското пиење кафе ќе стане сè помалку ефикасно.

Ако сте навикнати на кафе и не сакате да се откажете од оваа навика, најдобро е да го преместите околу два часа откако ќе станете. Значи, ако се разбудите во 8 часот, би било добро да посегнете по шолја кафе околу 10.

Нивото на кортизол паѓа и стануваме поспани, тогаш кафето веќе ќе има ефект.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!