ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

„Кога сте родител, имате право да бидете тажни“

„Кога сте родител, имате право да бидете тажни. Исто така, вашето дете може да ве гледа тажни.

Тагата е составен дел од животот, исто како и секоја друга емоција.

Тагата не е дух, ниту Бабарога. Родителите обично не сакаат нивните деца да гледаат дека се тажни, тие сметаат дека ова ќе го „расипе“ среќниот раст на нивните деца. Тие обично мислат дека тагата е емоција со која треба да се справиме во позрелите фази од животот, и најчесто не сакаат да ја покажуваат таа емоција пред децата.

И тогаш децата обично не знаат што да прават со таа емоција кога ги обзема. И тие ќе знаат што да прават со неа, ако родителите ги научат на тоа. Не само според приказната, туку и по примерот. Кога родителите ја прифаќаат таа емоција и не се срамат да ја покажат пред своите деца, тие ги учат децата да управуваат со таа емоција и дека имаат право на тоа. И тоа е веќе релаксирачко, фактот дека вашиот родител не ви кажува: „Немој да бидеш тажен, нема потреба“.

Важно е да знаете дека не е добро да бидете тажни постојано и дека тагата ги обојува вашите денови и ноќи. Предлогот е да се најде време за неа. Споделете со детето дека некоја ситуација ве растажи, повлечете ја вашата тага, дајте му име и искористете ја таа можност детето да го стори истото. Ако прифатите дека вашите емоционални состојби се во ред, тоа го учите и на вашето дете “.

Во ред е да се чувствувате тажни, во ред е да плачете и тоа е нормална човечка емоција и потреба и составен дел од животот. И на крај, многу е важно на детето да му се пружи утеха и чувство на сигурност. Тагата е мала рана на срцето на детето која треба да се залечи со прегратки (физички допир и утеха) но и со зборови – не си сам, те сакам, тука сум за тебе, ќе ти помогнам, ти си сигурен со мене.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!