ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кога сте во врска осамени – полошо е отколку да бидете сами

Ако сте го сретнале тоа чувство, тогаш знаете зошто е полошо да бидете осамени покрај некој што го сакате , отколку да бидете тотално осамени, без никој до вас. Ако не сте го доживеале, верувајте дека не сакате и ако сте сами, уживајте во својата слобода, затоа што сте сто пати посмирени и посреќни, отколку да имате некој покрај вас кој едноставно не реагира на вас и кога постојано сте на работ на нервен слом.

Врската со некого кога сте осамени е како врска со дух – знаете дека е таму, но не успевате да го видите и допрете. Всушност, вие не успевате да го видите и кога ќе го допрете, не ја чувствувате размената. Тоа е поразително и лудо.

Заглавени во врска со  емотивно недостапна личност, постојано ќе бидете опседнати со обидот да ја достигнете и постојано ќе се прашувате како е можно да споделите толку многу со некого и да бидете толку осамени и да се чувствувате како да не споделувате што било суштинско, важно. Како е можно да сте толку гладни за нежност, комплименти, внимание, време поминато заедно , кога вистинска и жива личност е скоро секој ден на дофат на раката.

Можно е да седите покрај некого со часови, со страшно чувство дека таа личност е отсутна и дека страшно ви недостасува.

Бидејќи, вие сте вклучени, а таа не е. Некаде е, во себе, каде не можете да го достигнете, ниту можете да комуницирате со тој далечен дел од него. Ви се чини дека тој се вклучува само кога ќе успеете толку многу да го предизвикате, да се карате. Тогаш тој престанува да биде далечен, но може да стане суров и да ви каже работи што ќе го следат вашето срце.

Може да спиете покрај некого секоја вечер и да не се осмелувате да се држите до неговиот грб ,  да се гушкате и да се чувствувате сакани и заштитени.

Вие едноставно не можете да подадете рака и да допрете друга личност, која додека тивко лежи покрај вас, држи ограда со бодликава жица, низ која тече струја. Што ако те праша што ти е и зошто му пречиш? Или, ако тој само ја оддалечи твојата рака? Или, ако тој воопшто не реагира?

И така, лажете и размислувате за sидови меѓу вас и немате сила да ги срушите и се срамите да покажете обична нежност, за да не бидете обвинети дека сте смешни или досадни. Лудувате од фрустрација и не можете да престанете да се чувствувате така. Затоа што сакате да споделите сè со таа личност, покрај која сте сами. Затоа сте со неа, да имате некој што го сакате и со кого можете да споделите сè. Но, таа личност не може да го стори тоа. Затоа не е таа со тебе. А зошто е, не знаете и не можете да погодите, затоа што не можете да ја прашате. Затоа што тоа би се исмејувало со вашата несигурност. Можете само да предизвикате расправија , така што ќе можете да слушнете и почувствувате нешто од нецензурираната содржина, што излегува под обвинение. И вие го мразите тоа, но негативните чувства се подобри од студот.

Не можете да преземете иницијатива, мора да почекате другата личност да направи нешто, да покаже, да започне.

Тој мора да посегне, да испрати порака, да ве погледне со насмевка и да ви дозволите да му дадете малку од она што копнеете да му го дадете и да го истуширате.

И нема денови кога не се прашувате како е можно да бидете толку осамени покрај некој што е присутен покрај вас и кој е дел од вашиот живот? Дали имате некои луди идеи за тоа што значи интимност и како треба да изгледа? Можеби нешто не е во ред со вас и вашите очекувања од врската.

И така, постојано се измачувате, сè додека конечно не дојдете до вистинското прашање – што ќе направи тоа за вас?

Може да бидете сами и на многу поздрав и порелаксиран начин, без никој да ве натера да се сомневате во себе и да се чувствувате мизерно и недоволно и истовремено претерано. Можете да ја вложите својата енергија во некои креативни и интересни потфати, можете да направите со себе си што сакате, наместо опсесивно да се прашувате себеси и да се обидете да откриете што и како да го направите тоа.

Кога сте сами во врска, нема друг здрав избор освен да излезете од врската и да бидете малку квалитетни и здрави со себе. Справување со неговото разбирање за љубовта, неговите нереални очекувања, неговите заблуди. Прифаќајќи го фактот дека не знаевте во што се впуштате, сè додека не беше предоцна и додека веќе не го дадете срцето. Да научите да ги препознавате знаците на студ и недостапност – црвени знамиња од  личноста до која секогаш ќе бидете сами и осамени.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!