ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кои чаеви смеете да ги пиете додека сте бремени?

Дали чаевите во бременоста се дозволени? Што смеете а што не да конзумирате?

Со кофениот мора многу внимателно да се однесувате за време на бременоста. Во текстот подолу ќе ви објасниме дали ви е дозволено да пиете зелен или црн чај за време на бременоста.

Пиењето на црниот чај ви е дозволено но во одредени колични. Кофеинот многу лесно се наоѓа во различните прехрамбени продукти вклучувајќи го и зелениот чај. Пиењето на црниот чај ви е дозволено се додека количината на кофениот кој го внесувате не надмине 200 милиграми на дневно ниво.

Количината на кофеинот во едната шолја чај зависи од тоа колку силна концентрација тој има. Тоа зависи и во каква течност го комзумираме. Секако постојат и чаеви кои не содржат кофеин или пак содржат многу мали количини.

Една шолја благ чај може да има помалку од 10 милиграми кофеин, а ако направите чај со силна концентрација тој може да содржи и 100 милиграми.

Доколку претерувате може да се зголеми ризикот од намалување на телесната тежина на бебето кое го носите. Доколку секојдневно внесете повеќе од 200 милиграми кофеин вашето бебе би имало намалена тежина за 70 грама.

Кофеинот се наоѓа и во некои други прехрамбени продукти како што е кафето, чоколадата и енергетските пијалоци. Доколку сакате да ја намалите количината на кофеинот обидете се да конзумирате други билни чаеви.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!