ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кои сигнали ги испраќа телото кога не се во ред бубрезите?

Кои сигнали ги испраќа телото кога не се во ред бубрезите?

Ако ги забележите овие симптоми, најдобро е да посетите лекар.

Бубрезите филтрираат токсини, па затоа е многу важно за општото здравје тие да работат правилно. Раната дијагноза ја зголемува можноста за лек, затоа е важно да го слушате вашето тело и сигналите што ни ги испраќа.

Кога бубрезите се компромитирани, овие симптоми може да се појават. Ако забележите повеќе од еден симптом, би било добро да посетите лекар.

1. Отечени зглобови, стапала, лице

Акумулацијата на течност во телото е јасен показател дека нешто не е во ред со вашите бубрези бидејќи тие се главните прочистувачи на течноста што се наоѓа во телото. Оток на некои делови од телото (зглобови, стапала, раце, лице и сл.) Може да укаже на проблеми со бубрезите.

2. Промени во урината

Производството на урина е една од главните задачи на бубрезите, а секоја промена на бојата или мирисот на урината може да покаже дека нешто не е во ред.

Некои од промените што може да ги забележите и кои укажуваат на можни проблеми се:

  • Мокрењето е болно
  • Постојат траги од крв во урината
  • Уринирањето стана ретко Разбудете се
  • во текот на ноќта и неколку пати да мочате

3. Гадење и повраќање

Кога бубрезите не исфрлаат штетни работи од телото, може да се појави чувство на гадење. Така, телото наоѓа начини да се ослободи од токсините.

4. Постојано се чувствувате уморни

На секого му се случува да е уморен, лошо расположен итн. и покрај доволна количина на сон. Сепак, заморот понекогаш може да биде предизвикан од недостаток на еритропоетин, хормон кој се лачи од бубрезите. Затоа, ако имате недостаток на овој хормон, ќе бидете уморни почесто и поинтензивно, и ова ќе биде показател дека нешто не е во ред со вашите бубрези.

5. Анемија

Анемијата е исто така поврзана со недостаток на еритропоетин, бидејќи овој хормон е клучен за производство на црвени крвни клетки. Ако сте анемични, проверете го и здравјето на бубрезите.

6. Непријатен вкус во устата

Ако вашите бубрези не се филтрираат и не ги отстрануваат токсините, тогаш тие се акумулираат во телото. Ова може да предизвика метален вкус во устата, како и лош здив.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!