ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кои витамини ќе ја оживеат мојата коса?

Многу луѓе во одреден момент доживуваат опаѓање или слабеење на косата. Потоа следуваат прашањата, како да си помогнам, дали да купам витамини за коса и дали тие воопшто делуваат или се губење пари?

Нема точен одговор бидејќи многу фактори влијаат на растот на косата и здравата коса. Дигестивниот систем, генетиката и возраста се едни од важните фактори кои одредуваат дали косата ќе биде здрава и ќе има сјај, но да не заборавиме на стресот како голема причина.

Земањето витамин за коса може да биде добра идеја, но секогаш претходно консултирајте се со вашиот лекар за какви било проблеми со раст на косата. Вашиот лекар ќе може да тестира и да се осигури дека немате никакви медицински состојби што можат да предизвикаат слаба коса или истенчување.

Постојат многу витамини кои позитивно влијаат на растот и негата на вашата коса – па како знаете кој да избере?

Подолу наведовме 10 витамини и додатоци кои треба да ги барате витамини за коса, вклучувајќи го и она што тие го прават за вашата коса и каде да ги најдете во храната, доколку додатоците не се ваша работа.

Витамин А.

Витаминот А е витамин растворлив во масти и е во иста класа со ретиноидите – честа состојка во омилениот крем за локална убавина.

Витаминот А е неопходен за раст и диференцијација на клетките, и бидејќи вашата коса има некои од најбрзите реплицирачки клетки на телото – на вашата коса и треба соодветен витамин А за да изгледа одлично.

Храна со витамин А: црн дроб, сладок компир, морков, црн грашок, спанаќ, брокула, слатки црвени пиперки, манго, диња, кајсија, тиква, сок од домати, харинга.

Или можете да добивате витамин А дневно во форма на додаток.

Биотин (витамин Б7)

Биотин е вообичаен витамин Б и веројатно еден од најпопуларните додатоци за здрава коса.

Откриено е дека недоволното внесување на биотин предизвикува опаѓање на косата.

Храна со биотин: црн дроб, јајца, пивски квасец, ореви, семиња, лосос, млечни производи, авокадо, сладок компир, карфиол.

Биотин, исто така, може да се зема како додаток секој ден.

Витамин Б12

Витамин Б12 е есенцијален витамин растворлив во вода, кој игра улога во метаболизмот и производството на енергија на секоја клетка во телото и обезбедува здрава функција на мозокот и нервите.

Недостаток на Б12 е поврзан со опаѓање на косата и може да биде вклучен во предвремено посипување.

Б12 во храната: Месо, јајца, млечни производи, збогатена храна со Б12.

Б12 лесно се наоѓа во форма на таблети, пастили или течни додатоци.

Витамин Ц.

Витаминот Ц и помага на вашата коса со зголемување на производството на колаген и осигурување дека телото правилно го апсорбира железото.

А условите за недостаток на витамин Ц, вклучувајќи го и скорбутот, честопати предизвикуваат зголемено опаѓање на косата.

Храна богата со витамин Ц: цитрус, диња, киви, манго, папаја, бобинки, ананас, лубеница, брокула, бриселско зелје, карфиол, слатки пиперки, зелени лисја, сладок компир, домати.

Витамин Д.

Витаминот Д е поврзан со здрав раст на косата, па дури може да помогне и во создавање на нови фоликули на косата.

Секој знае дека можете да направите витамин Д изложувајќи ја кожата на сончева светлина, но адекватното изложување е обично потешко отколку што многумина мислат и остава недостаток на многу луѓе.

И бидејќи сонцето е главниот виновник за фото-обработка на кожата, ние претпочитаме храна или додатоци.

Храна богата со витамин Д: лосос, харинга, сардини, туна, остриги, ракчиња, јајца, печурки, храна збогатена со витамин Д.

Витамин Е.

Витаминот Е е моќен антиоксиданс, затоа отстранувањето на овие слободни радикали на ниво на фоликулите на косата може да помогне во одржување на здрави прамени на долг рок.

Храна богата со витамин Е: семки од сончоглед, бадеми, кикирики, авокадо, спанаќ, блитва, тиква од ловец, цвекло, пастрмка.

Ако откриете дека не сте fanубител на „семиња и зеленило“, витамин Е лесно може да се најде во повеќето мултивитамини или додатоци за коса, кожа и нокти.

Цинк

За цинкот се смета дека помага во растот на косата играјќи улога во синтезата на протеините и клеточната делба.

Храна богата со цинк: месо, школки, мешунки, семиња, ореви, млечни производи, јајца, цели зрна, темно чоколадо.

Косата, како и ноктите и кожата, многу добро ја покажуваат состојбата на нашиот организам, а доколку видиме дека косата е кршлива, ноктите се кршливи и кожата е сува, се препорачува прво да се подобри состојбата во организмот преку диета и физичка активност. Но, понекогаш промените во животниот стил не помагаат и со воведување соодветни додатоци, нашата кожа, коса и нокти ќе ја добијат потребната доза на витамини А, Ц и Е, витамини од комплексот Б, цинк и биотин, кои ќе работат заедно за да го промовираат производството на колаген, да ги поддржат виталните функции на кожата и да го заштитиме од штетните ефекти на слободните радикали. Косата ќе биде подебела, поздрава и посјајна, а ноктите поцврсти.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!