ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кој побрзо се вљубува, мажите или жените?

Кој побрзо се вљубува, мажите или жените?

Само затоа што чувствувате пеперутки во стомакот, не мора да значи дека сте за вљубени, или барем не мора да значи дека ќе биде љубов за цел живот. Можеби она што го почувствувавте е всушност само налив на страст.

Ако некогаш сте се запрашале кој се вљубува побрзо – жени или мажи, одговорот веројатно зависи од вашата дефиниција за за вљубување и љубов.

Некои истражувања велат дека мажите се вљубиваат побрзо и повеќе и дека тие се оние кои почесто веруваат во љубов на прв поглед отколку жените.

Дури и докажано е дека мажите се тие што први ќе кажат „те сакам“ и кои почесто се прашуваат дали личноста во која се вљубени е нивната сродна душа.

Според истражувањето во кое учествувале 172 испитаници, на жените им треба повеќе време за да стекнат доверба во некого, бидејќи несвесно бараат потенцијален татко на своите деца во својот партнер.

Ова исто така објаснува зошто жените повеќе уживаат во интимните врски кога се вљубени.

Затоа, ако жената веднаш почувствува физичка привлечност, ова може да биде предупредувачки знак . Имено, тоа значи дека таа создала слика за тоа во каков човек се заубила, што честопати не мора да има врска со реалноста.

Дури и да се покаже дека мажот е вистинскиот, жената сигурно не може да го знае тоа веднаш.

Затоа, експертите за односи советуваат дека без разлика дали сте маж или жена, влегувајте во врска чекор по чекор. Тие забележуваат дека се потребни дури 18 месеци за да се почувствува вистинска и безусловна љубов.

Иако се смета дека жените се „послабиот“ и поемотивен пол, истражувањата покажаа дека мажите целосно се за вљубуваат побрзо.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!