ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кој прв примил туѓа крв, а кој ги открил крвните групи: Историја на трансфузија на крв

Кој прв примил туѓа крв, а кој ги открил крвните групи: Историја на трансфузија на крв.

Прочитајте на кого е извршена првата трансфузија на крв и кои се научниците кои ја развиле оваа важна медицинска гранка?

Првиот обид за трансфузија на крв во историјата го опиша хроничарот Стефано Инфесура. Инфесура напиша дека во 1492 година, кога папата Инокентиј VIII паднал во кома, крвта на три момчиња била внесена во вените на умирачкиот поглавар на црквата по препорака на лекар. Момчињата имале десет години и на секој од нив им било ветено по еден дукат. Сите три момчиња починале подоцна, како и самиот папа.

Некои автори ја отфрлија приказната на Инфесур, обвинувајќи го за анти-папализам.

Вилијам Харви (1 април 1578 – 3 јуни 1657) бил англиски лекар.

Тој беше првиот што целосно и детално го опиша системскиот проток на крв, односно својството на пумпање крв во мозокот и телото од страна на срце. Со неговото откривање на циркулацијата на крвта низ човечкото тело, во 17 век се спроведе поблиска студија за трансфузија на крв, со успешни експериментални трансфузии на крв меѓу животните. Сепак, успешните обиди на луѓето и понатаму имале катастрофални последици. По смртта на Вилијам Харви, болницата била именувана по него и изградена во градот Ешфорд, неколку километри од неговиот роден град Фолкестон.

Жан-Батист Дени (1643 – 3 октомври 1704) бил француски лекар и личен лекар на кралот Луј XIV кој ја извршил првата документирана трансфузија на човечка крв на 15 јуни 1667 година.

Тој пролеал крв од овца во крвниот систем на петнаесетгодишно момче, кое подоцна се опоравило. Подоцна, Дени извршил трансфузија на крв врз работникот, кој исто така преживеал. Двата случаи најверојатно биле успешни поради пренесување на мала количина крв од овци во составот на крвта на споменатите лица. Ова им овозможило да се спротивстават на алергиските реакции.

Потоа, Дени направил неколку трансфузии на крв во телето на г -дин Мауро, кој починал по третата трансфузија, а Дени бил обвинет за убиство. Експериментите со животинска крв предизвикале жестоки контроверзии во Франција, и во 1670 година таквите практики станале забранети. Дени подоцна бил ослободен, а сопругата на Мауро била обвинета дека ја предизвикала неговата смрт,со оглед на тоа што подоцна била утврдено дека Мауро всушност починал од труење со арсен. Иако прашањето за неговата смрт, кое на крајот и се припишува на неговата сопруга, се уште контроверзно, поверојатно е дека таквата трансфузија довела до неговата смрт. По судењето, Дени престанал да се занимава со медицина.

Ричард Лауер (1631 – 17 јануари 1691) беше лекар кој во голема мера влијаеше врз развојот на медицинската наука и придонесе најмногу за неговата работа поврзана со трансфузија на крв.

Тој го истражуваше влијанието на промените во волуменот на крвта врз составот на крвта и развојот на метод за проучување на вкрстената циркулација кај животните, отстранување на згрутчување во атриовенските врски. Неговите новоразвиени инструменти на крајот доведоа до првата вистинска трансфузија на крв.

Кон крајот на февруари 1665 година, тој избрал куче со средна големина, ја отворил југуларната вена и извлекол крв од него. Подоцна, со цел да се компензира за големата загуба на крв кај ова куче, тој донел крв од друго куче од цервикалната артерија на прилично голем мастиф, поврзан со првото. По „шиењето на југуларните вени“, животното се опоравило „без знаци на непријатност или болки“. Така Лауер ја направил првата трансфузија на крв меѓу животните.

Подоцна, Роберт Бојл (ирски хемичар, физичар и пронаоѓач, еден од основачите на модерната хемија) го замоли да го запознае Кралското друштво со постапката на целиот експеримент, што го направил во декември 1665 година.

Првата трансфузија на луѓе била извршена во Париз на 15 јуни 1667 година.

Шест месеци подоцна во Лондон, Лауер ја извршил првата трансфузија на крв во Англија, каде што го надгледувал воведувањето на неколку унци овча крв кај човекот. Примачот бил Артур Кога, пациент кој страдал од „безопасна форма на лудило“. Крвта на овци била избрана затоа што се претпоставувало дека крвта на нежното јагне може да го смири бурниот дух на вознемирената личност и колку срамежливите луѓе можат да станат покомуникативни ако ја примат крвта на повеќе социјални суштества.

Џејмс Бландел (19 јануари 1791 – 15 јануари 1878) бил англиски гинеколог кој ја извршил првата успешна трансфузија на човечка крв кај пациент, за лечење на крварење – кај мајките.

Крводарителите биле сопрузи на пациентите и тој извлекол четири унци крв од нивните раце. Во текот на 1825 -тите и 1830 -тите години, Бландел извршил 10 трансфузии на крв, од кои пет биле корисни и успешни, па ги објавил своите резултати. Слично, Бландел измисли многу инструменти за трансфузија на крв.

Самуел Армстрон Лејн (1802-1892) бил англиски хирург во болницата „Сент Мери “ во Лондон.

Со помош на Џејмс Бландел, во 1840 година, тој ја извршил првата успешна комплетна трансфузија на целосна крв во обид да се третира хемофилија.

Карл Ландштајнер (14 јуни 1868 – 26 јуни 1943), австриски биолог и лекар.

Дипломирал медицина во 1891 година на Универзитетот во Виена, а покрај медицината, многу добро знаел и хемија. Со Константин Левадити и Ервин Попер, тој го открил вирусот на детска парализа во 1909 година. Познато е по развојот на модерен систем за класификација на крвните групи според признавањето на присуството на аглутинини во крвта. За својата работа ја добил Нобеловата награда во 1930 година. Тој се смета за најважната индивидуа во областа на трансфузија на крв.

Тој ги документираше првите три човечки крвни групи (А, Б и О). Крвната група АБ беше идентификувана две години подоцна. Од 1908 година предавал патологија на Универзитетот во Виена. По почетокот на Првата светска војна, тој избегал во Холандија. Подоцна, во 1922 година, тој се приклучил на Институтот за медицински истражувања Рокфелер во Њујорк, каде што останал до крајот на својот живот. Ландштајнер, заедно со Александар С. Вајнер, исто така, го идентификуваа факторот Rh во 1937 година. Тој починал додека работел во својата лабораторија од срцев удар.

Додека првите трансфузии беа извршени директно од дарителот до примачот на крв пред коагулација, во 1910 -тите беше откриено дека со додавање антикоагуланси и чување крв во фрижидер, може да се чува неколку дена, отворајќи ја вратата за крвни банки. Речиси истовремено, Луис Агот, аргентински лекар и истражувач (22 септември 1868 година – 12 ноември 1954 година), во септември 1914 година и белгискиот лекар Алберт Хустин (1882-1967), во март 1914 година, откриле дека натриум цитрат како антикоагулант помага против згрутчување на крвта.

Првата трансфузија, која користела претходно зачувана и оладена крв, била извршена на 1 јануари 1916 година.

Кон крајот на 1930 -тите и почетокот на 1940 -тите, истражувањето на д -р Чарлс Дру доведе до откривање на поделба на крвта во крвната плазма и црвените крвни клетки и дека овие крвни компоненти може да се замрзнат и да се складираат одделно.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!