ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Која е препорачаната дневна количина на сол која можеме да ја внесеме во телото?

Која е препорачаната дневна количина на сол која можеме да ја внесеме во телото?

Нутриционистите веруваат дека постои одредена количина на солта што можеме да ја внесеме во текот на еден ден.

Неопходен е за добро функционирање на организмот. Важно е да се зема секој ден, во дозволена количина, но доколку претерате може сериозно да му наштети на организмот.

Покрај проблемите со срцето и крвниот притисок, прекумерното внесување сол го слабее имунитетот, покажуваат најновите истражувања на германските лекари.

Тие тврдат дека високото ниво на натриум во телото предизвикува недостаток на универзални клетки, што влијае на тоа како созреваат белите крвни зрнца, а со тоа влијае и на имунолошкиот систем.

Според оваа студија, нутриционистите препорачуваат возрасните да го ограничат дневниот внес на сол на максимум 5 или 6 грама, вклучувајќи ја и солта што се наоѓа во преработената храна.

Експертите советуваат дека решението е да се користат здрави соли како интегрална морска сол, калиум или рафинираната сол.

Како алтернатива особено се препорачува солта од целер, која содржи 40% целер, а останатите 60% е јодирана морска, која се користи во исхраната и која на јадењата им дава пријатен мирис.

Освен што е поздрава од обичната кујнска сол, солта од целер е добра и како диуретик и го поттикнува варењето.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!