ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кокосово масло e вашиот омилен пријател за нега и убавина

Кокосово масло e вашиот омилен пријател за нега и убавина.

Кокосовото масло е една од ретките намирници што можеме да ја наречеме семоќната „супер намирница“. Неговата уникатна комбинација на масни киселини позитивно влијае на нашето здравје на безброј начини.

Истражување потврди дека има корисен ефект врз општото здравје, како и врз изгледот на кожата, косата и ноктите, природно ги храни помага во побрзо заздравување и го обезбедува нивното здравје, сјај и убавина.

Да се најде ефикасен производ за природна убавина што навистина ќе „работи“ е еднакво на создавање ново пријателство.

Еве 13 добри причини зошто кокосовото масло да биде вашиот нов „пријател за убавина“:

1. Гаргара со кокосово масло во устата околу 20 минути на ден (по можност наутро пред миење на забите) може да ви помогне да го детоксицирате вашето тело, да ги избелите забите, па дури и да ги елиминирате главоболките.

2. Ако често ги миете рацете, а кожата ви е сува и распукана, ставете кокосово масло двапати на ден. Исто така, помага при кутикулите.

3. Пред да ја измиете косата, нанесете кокосово масло на краевите. Ќе им ја даде потребната влага, сјај и мекост на вашите испукани, суви и сламени краеви. Добро е да се чува што е можно подолго пред миење.

4. Кокосовото масло е честа состојка во многу природни пилинзи и маски за кожа. На пример, додадете малку шеќер во кокосовото масло и ќе добиете одличен пилинг за мазна кожа.

5. Без разлика дали имате алергија или течење на носот, ставите малку кокосово масло во ноздрите. Ќе почувствувате моментално олеснување.

6. Нанесете малку кокосово масло на усните пред спиење – тоа ќе им ја даде потребната хидратација, а доколку ви се допаѓа мирисот на ова масло, тоа нема да ве вознемирува најмалку во текот на ноќта.

7. Кокосовото масло може да помогне и во отстранувањето на шминката. Ставете го на памук, само проверете дали не стигне директно до вашите очи.

8. Нанесете кокосово масло на кожата пред бричење, за да ја намалите иритацијата. Бонус: исто така го олеснува чистењето на бричот.

9. Користете кокосово масло на пределот под очите за да ги намалите темните кругови и брчките.

Нанесете мала количина масло на местото на темни кругови, и тријте ја во кожата со нежни движења на масажа неколку минути. Оставете го преку ноќ, и измијте го само наутро. Многу брзо ќе забележите како вашата кожа околу очите станува мазна, нежна, темни кругови и мали брчки исчезнуваат.

10. Нанесете кокосово масло на дамките на лицето. По 15 минути исплакнете со топла вода. Не ставајте ништо над, оставете ја кожата да дише. Антибактериските компоненти на маслото ќе ја завршат својата работа против акните.

11. За да го поттикнете растот на косата, ставете кокосово масло на места каде косата ви се слабее. Може да се користи и на веѓите.

12. Ако претерате со сонцето, подмачкајте ја кожата со кокосово масло – има смирувачки ефект.

13. Дали некогаш сте мешале кафе со кокосово масло? Ако не, пробајте.
Пијалок за убавина и витка линија: Ставете лажичка или две лажички кокосово масло во чаша и истурете топло кафе или подгответе кафе и додека е сè уште топло, измешајте лажичка масло од кокос.

Кокосовото масло, покрај многу убави својства, има корисен ефект врз организмот одвнатре – го забрзува метаболизмот, го зајакнува имунитетот, го намалува крвниот притисок, а заситените масти обезбедуваат енергија и не се „лепат“ на колковите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!