ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кокосовото масло може да ја оштети вашата коса доколку се користи неправилно

Кокосовото масло може да ја оштети вашата коса доколку се користи неправилно.

Еве на што треба да обрнете внимание кога станува збор за кокосово масло.

Познато е дека кокосовото масло може да направи чуда и за кожата и за косата. Меѓутоа, покрај бројните предности, кокосовото масло има и одредени недостатоци, особено за мрсна кожа, или онаа што е склона кон појава на акни, велат дерматолозите.

Исто така, ако не се користи правилно, може да ја оштети косата. Затоа е многу важно да се запознаете со правилната употреба на ова масло.

Ако после употреба на кокосово масло не сте добиле мека и поздрава коса, туку сосема спротивно, не сте ја користеле правилно.

Како функционира кокосовото масло и зошто може да ја оштети вашата коса?

Кога се нанесува на кожата, кокосовото масло создава заштитен слој, што значи дека ги чува добрите работи внатре, додека не дозволува лошите да навлезат во кожата.

Поради оваа причина, може да настане проблем ако го користите на сув скалп, бидејќи тогаш слој масло не дозволува вода да навлезе во скалпот, што може да ја направи косата многу сува и кршлива.

Кокосовото масло секогаш треба да се користи на влажна коса.

Друга причина за кршливост и сува коса при четкање на кокосовото масло е лошото плакнење на косата. Имено, кокосовото масло мора добро да се исплакне, и доколку е потребно, двапати измијте ја косата со шампон, и посветете посебно внимание на темелно плакнење на косата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!