ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Колач со сливи: Лесно се подготвува а неговата сочност ќе ве воодушеви! (РЕЦЕПТ/ВИДЕО)

Колач со сливи: Лесно се подготвува а неговата сочност ќе ве воодушеви! (РЕЦЕПТ/ВИДЕО).

Нека мириса целата кујна.

Од кујната на баба ми излегува сочен колач со сливи, идеален за викенд и уживање со семејството.

Потребни состојки за колачот:

 • 3 јајца
 • 120 гр брашно
 • 120 гр гриз
 • 1 прашок за пециво
 • 1 чаша масло
 • 100 гр шеќер
 • 50 мл јогурт
 • кора од лимон
 • малку цимет
 • 3 лажици жолт шеќер
 • 1/2 кг сливи
 • 1 ванилин шеќер
 • шеќер во прав по желба

Подготовка:

Јајцата се матат со шеќер, се додава брашно и гриз просејуван со прашок за пециво, масло, кора од лимон , јогурт и се изедначете.

Обложете округла тава за печење со хартија за печење и ставете малку жолт шеќер на дното, наредете ги сливите и прелијте го тестото. Печете на 200 степени Целзиусови околу 50 минути.

Посипете со шеќер во прав по желба.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!