ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Колач од цреши: Вкусен десерт кој ќе ве врати во детството

Колач од цреши: Вкусен десерт кој ќе ве врати во детството.

Има уште подобар вкус ако посипете шеќер во прав или цимет.

Потребно е:

 • 5 јајца
 • 300 гр шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 300 гр брашно
 • 200 мл јогурт
 • 150 мл масло
 • 1 вреќа прашок за пециво
 • 500 гр цреши
 • 30 гр гриз

За попрскување:

 • шеќер во прав
 • цимет

Подготовка:

Постепено додавајте јогурт и продолжете да матите. Потоа додадете го маслото и промешајте уште малку.

Намалете ја брзината на миксер на минимум. Постепено, лажица по лажица, додајте го просеаното брашно. На крај, додадете го прашокот за пециво и продолжете да матите уште малку додека не се соедини смесата и не се скршат грутките.

Истурете ја смесата над намастен и набрашнет плех за печење (39x25cm).

Ние ги исчистивме црешите од камењата и ги исцедивме од вишок течност. Посипете ги со гриз и превртете ги малку.

Вака подготвените цреши распоредете ги во плех. Можете да притиснете неколку цреши, а може да оставите и одозгора, сето тоа зависи од тоа како сакате да бидат во тортата.

Печете го колачот во загреана рерна на 180 C околу 30-35 минути.

Се сече на коцки, се посипува со шеќер во прав и цимет.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!