ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Колку често треба да се менува постелнината? Ова е одговорот!

Колку често треба да се менува постелнината? Ова е одговорот!

Садовите ги миеме веднаш по оброкот, прашината ја бришеме на секои два дена, но дали мислите пред да легнете кога последен пат сте ја смениле постелнината?

Секоја недела

Колку често треба да се менува и како треба да се следи? Според истражувањето од 2012 година, 91 процент од луѓето ја менуваат постелнината на секои две недели. Иако се чини дека е непишано правило, експертите ве советуваат да ставате нови постелнини секоја недела.

Причината за ова е што на неа се собира многу нечистотија што не е видлива за окото, но вклучува пауци, како и нечистотија од кожата.

Постелнината, советуваат експертите, мора да се пере често доколку имате алергии или астма, имате рани или инфекции на кожата кои доаѓаат во контакт со постелнина, пот, вашето домашно милениче спие на кревет, јаде во кревет, легнува во кревет без да се бања и спие голо.

Бактерии, габи, алергени или нечистотија од вашето домашно милениче … сето ова може да се најде на вашата постелнина. Она што друго го апсорбира е вашата пот и клетките на кожата. Ова не мора да значи дека ќе се разболите од тоа, но во теорија може да биде резултат. Дерматитис и други реакции на кожата, исто така, можат да бидат резултат на спиење на валкани постелнини.

Затнат нос

Кај луѓето кои страдаат од астма и дерматитис, симптомите може да се влошат ако спиете на валкани постелнини, но дури и ако ги немате овие проблеми, кивање, назална конгестија и кивање може да се појават по будењето. Со сè што е напишано, можете да „заработите“ инфекција со спиење на неизмиена постелнина.

Ќебе и перници

Ќебето исто така паметно е да се пере на секои 7 до 14 дена. Студија спроведена во 2005 година заклучи дека перниците се најчестиот извор на габи и нечистотија, а повеќето од нас ја користат истата перница со години. Експертски совет е да се менува перницата секој ден, а менувањето на перницата често спречува близок контакт со прашина и бактерии.

Топла вода и пеглање

Најважната работа при перење постелнина е многу топла вода, и пожелно е да додадете детергент за перење алишта. Оваа комбинација сигурно ќе ги отстрани повеќето бактерии и алергени. Ако на тоа додадете и пеглање, вие сте потполно безбедни.

Можете да ја одржувате постелнината чиста помеѓу две миења ако се капете пред спиење, не се одмарате во кревет после тренинг и ако не сте се избањале, отстранете ја шминката од лицето пред спиење, не јадете во кревет, не дозволувајте миленичиња на креветот, исчистете ја нечистотијата од нозете пред спиење и ако спиете во чорапи само тогаш облечете ги.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!