ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Колку е „чисто“ мајчино млеко?

Мајчино млеко отсекогаш била и ќе биде најдобра опција за хранење на бебе во текот на првите месеци од животот, но научниците велат дека не е толку добро како што мислиме и може да содржи некои прилично нездрави хемикалии.

Една студија која опфати 81 дете родени на Фарски Острови, во која учествуваа научници од Харвард и Данска, даде нешто необични резултати, особено што знаеме дека повеќето луѓе ширум светот сметаат дека мајчиното млеко е најздрава храна за бебињата. Имено, научниците откриле загрижувачка количина на перфлуорирани алкилати кај деца кои дојат. Тоа е супстанца за која се зборуваше малку повеќе во последните неколку години поради можните ризици што може да ги донесе по здравјето. Може да се најде во сè, од морска храна до картонски кутии, облека и козметика.

Ова е прво истражување на оваа тема, а научниците открија дека нивото на оваа супстанца се зголемува за 20-30 проценти секој месец кај исклучиво доени бебиња. Во некои случаи, децата кои биле доени подолго време имаат поголема количина на оваа супстанца отколку самите мајки. Од друга страна, децата кои повремено се дојат имаат малку помала количина на оваа супстанца во крвта, а нивото драстично опаѓа со завршувањето на доењето.

Што всушност значи ова?

Научниците не знаат како да објаснат, но некои од првите откритија велат дека оваа супстанца може да го намали дејството на вакцините, а другата дури може да го зголеми ризикот од рак и други сериозни болести. Пред да трчате во продавница да купите вештачко млеко, треба да знаете дека научниците кои работеле на истражувањето сепак веруваат дека мајчино млеко е најздравата храна за бебињата. Не само што го зајакнува имунитетот и врската помеѓу мајката и детето, туку исто така го намалува ризикот од астма, детска леукемија, ненадејна смрт кај новороденчињата, дијабетес тип 2

Ова треба да биде предупредување за сите нас, бидејќи оваа супстанца се наоѓа во скоро сè со што контактираме во текот на денот, и на тој начин станува збор за мајчиното млеко. Крајно време е да почнеме да посветуваме поголемо внимание на околината во која живееме.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!