ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Колку е здрав овесот?

Овесот одамна се користи во исхраната а исто така постепено влезе и во козметичката употреба поради своето благотворно дејство на кожата.

Овесот преставува ризница на витамин Б и Е и не само што е добар за нервниот систем туку е идеален за оние кои имаат кожни инфекции.

Оваа житарка е одлична за здравјето на нашето тело. Овесот е доста корисен и за смирување на воспаленијата на цревната флора која е проследена со дијареа.

Овесот делува смирувачки и за лечење на ревматизам но и на целокупниот нервен систем во стресни ситуации. Овесните снегулки се доста употребливи во исхраната и секогаш се конзумираат како каша за појадок со додаток од суво овошје. Меѓутоа чај од овесните зрна има многу моќно дејство. Поради огромната збогатеност со витамините Б и Е овесот ја освежува и збогатува кожата и ја прави оптимално хидрантна.

За да подготвите чај треба да ги измиете овесните зрна и да ги процедите. Потоа прелијте со вода и кога ќе зоврие тргнете го садот на страна и оставете така да отстои еден саат. После тоја процедете и испијте без засладувач.

Овесот помага и во лечење на акни. Ставете ги овесните снегулки во блендер и сето тоа нека биде добро изматено. Добиената смеса односно правта можете да ги чувате во сад кој не пропушта светлина но кога ќе сакате да си дозволите природен третман на лицето потопете во топла вода додека не добиете паста. Потоа очистете го лицето со добиената паста и измијте се со ладна вода.

Ако имате некои проблематични места нанесете ја пастата на тоа место и оставете да отстои неколку минути и потоа избришете се.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!