ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Колку минути дневно треба да поминуваме сами? Осаменоста е важна за менталното здравје

Колку минути дневно треба да поминуваме сами? Осаменоста е важна за менталното здравје.

Осаменоста може да биде тешка, но онаа умерена може да го освежи нашето ментално здравје.

Можеме да ги поделиме луѓето на интроверти и екстровертни, меѓутоа, многу луѓе кои нормално го сакаат општеството цело време, понекогаш имаат желба да бидат малку осамени.

Да се ​​биде сам може да го намали стресот, да ја зголеми продуктивноста и да му помогне на мозокот да се одмори и освежи, а сето тоа го подобрува вашето расположение и ментално здравје.

Социјалните интеракции се тешки, грижата за луѓето бара енергија, слушањето луѓе зема енергија.

– Одвојте неколку минути секој ден за да бидете сами со мислите – само 10 минути дневно може да ви помогнат. Исклучете ја електрониката и дозволете си да размислите неколку минути.

Една од главните причини зошто некои луѓе не сакаат да бидат сами е тоа што доведува до мисли и чувства дека се исклучени и може да биде тешко да се фокусираме на самите себе.

Давањето приоритет на менталното здравје е од витално значење, и малку осаменост може да биде од голема корист, бидејќи самото тоа може да има корист за оваа област од нашите животи. Сите ние треба редовно да поминуваме барем неколку минути сами.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!