ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Колку навистина се ефективни суплементите?

Кога чувствуваме недостаток на витамини и минерали во организмот, треба што побрзо да ја поправиме ситуацијата. Сепак, често се поставува прашањето дали додатоците односно суплементите во исхраната се навистина ефикасни. Како и кога да ги земете? Да ја слушнеме нивната страна на приказната …

Бидејќи има многу додатоци на пазарот, и кога читаме за нив, се чини дека секој е неопходен, важно е да ги запознаете што е можно подобро.

zdrava ishrana

Дали е подобро да се земаат витамини индивидуално или мултивитамини?

– Се препорачува да изберете препарати што содржат одредени витамини и минерали, наместо индивидуално. Исклучоци се ситуации кога е потребно да се внесат поголеми дози во организмот отколку предвидените дневни потреби (витамин Б и Д, минерали цинк и селен).

Додатоци во класични или шумливи таблети?

Кој е подобар избор – додатоци во класични или шумливи таблети?

– Додатоците во таблети (посилни форми) подобро се толерираат и користат отколку шумливите.

Дали е важно во кое време од денот ги пиеме?

– Општо земено, минералите секогаш треба да се земаат на празен стомак наутро, а витамини после јадење, попладне и навечер.

suplementi 3

Кои проблеми ги решаваат суплементите?

Одговорот на ова прашање може да се претвори во книга, и ова е најконцизната варијанта:

– Ако сте склони кон настинки – цинк (15 мг).
– Ако имате проблеми со тироидната жлезда и висок крвен притисок – селен (50-100 mcg)
– Ако страдате од мигрена, ПМС, напнатост – магнезиум 400 мг наутро и 400 мг за грчеви во нозете навечер.
– Ако имате проблеми со кожата и нервите – витамин Б (комплекс) после појадок и по ручек една до две таблети.
– Ако имате проблеми со коските – витамин Д навечер, после јадење, во капки од 1000 IU.
– Ако сте уморни и исцрпени – витамин Ц (1000 мг дневно, после појадок).

suplementi 2

Што обезбедува цинкот за кој толку многу се зборува?

– Тоа е суштински микроелемент кој е составен од над двесте различни ензими и е најпознат по својата улога во зајакнувањето на имунитетот. Ги ублажува симптомите на настинка со блокирање на ензимот риновирус (најчеста причина за настинка), што спречува да се шири низ целото тело; го неутрализира ефектот на кадмиум (најчеста причина за рак на белите дробови кај пушачите); учествува во активирање на витамин А, важен за зачувување на видот; ја намалува болката во стомакот кога воспаление на слузницата на желудникот и цревата … Ја штити кожата од предвремено стареење затоа што има антиоксидативно дејство и го забрзува заздравувањето на раните.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!