Колку шолји чај дневно е доволно?

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Колку шолји чај дневно е доволно?

Чајот има бројни придобивки за нашето здравје, а е богат со кофеин, флавоноиди и флуор.

Пиењето чај има бројни придобивки за нашето здравје, но љубителите на овој пијалок понекогаш може да претераат. Истражувањата покажаа дека пиењето три шолји чај дневно може да го намали ризикот од срцеви заболувања за 11 проценти.

Сепак, прекумерното консумирање чај може да доведе до некои проблеми. Имено, чајот содржи околу 40 мг кофеин по чаша, покажуваат резултатите од Универзитетот Браун. Пиењето премногу чај може да доведе до зависност од кофеин, што ќе ви ја отежне концентрацијата, ќе ве натера да се чувствувате нервозни или ќе го наруши вашиот ритам на спиење.

Пиењето чај има бројни придобивки за нашето здравје, но љубителите на овој пијалок понекогаш може да претераат. Истражувањата покажаа дека пиењето три шолји чај дневно може да го намали ризикот од срцеви заболувања за 11 проценти.

Сепак, прекумерното консумирање чај може да доведе до некои проблеми. Имено, чајот содржи околу 40 мг кофеин по чаша, покажуваат резултатите од Универзитетот Браун. Пиењето премногу чај може да доведе до зависност од кофеин, што ќе ви ја отежне концентрацијата, ќе ве натера да се чувствувате нервозни или ќе го наруши вашиот ритам на спиење.

error: Content is protected !!