ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Конески доби музички рефрен – Дац, Александар и Златните славејчиња ја отпејаа неговата “Весела песна”

Популарниот тандем Драган Спасов Дац и Александар Митевски, во чест на големиот македонски деец Блаже Конески, направија мелодија на негови стихови и ја отпееаја “Весела песна” со “Златните славејчиња”. Како што велат, овој певлив рефрен ќе остане за следното столетие, а нивната желба е да ги пренесат стиховите на Конески на младите генерации кои треба да продолжат да ги негуваат зборовите кои тој ги остави.

Во видео спотот што го снимија за оваа песна се прикажани некои подзаборавени детски игри кои се загубија во денешното брзо и модерно живеење. Со овогодинешните “Кумови Бадникари” Дац и Александар, во спотот се појавува и “Здравичарот”, уметникот Живко Поповски Цветин со своите колоритни цветни цртежи. За оваа песна, авторката и добар познавач на творештвото на Конески, Јагода Михајловска Георгиева изјави:
“На овие двајца хитмејкери, Александар и Дац им успеа нешто на што Конески веројатно никогаш не ни помислувал. Со нивната музичка нумера „Весела песна“ го внесуваат во естрадната зона. Преобликувајќи го во музички хит му го прошируваат полето на дејствување во димензија различна од досегашните. Би му се допаднало на Конески во друштвото на младите, би го радувало што неговите стихови се здобиле со музички крилја па го ослободуваат духот ширејќи ведрина. Да е овде би го рекол она неговото: „Ми се освежи душава“.

Песната и видео спотот беа промовирани на 15 февруари во “Трибека” пред нивните фанови и љубители на музика, а реализацијата на проектот ја помогна компанијата “Алкалоид Скопје”.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!