ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Се Плашите Да Не Останете Бремена? Во Развој е Контрацепција Која се Пие Еднаш Месечно

Иако оралната контрацепција е најкористеното нешто во спречување на несакана бременост, таа се потпира на редовно земање терапија. Мултинационална студија покажа дека 50% од жените заборавиле да земат барем една доза во текот на три месеци.

Последната студија исто така наведува дека шансата за бременост кај такви жени е 9%. Истражувањето објавено во Science Translational Medicine е за нова контрацепција која треба да се зема само еднаш месечно.

Методот на едномесечна контрацепција се заснова на апчиња што остануваат во дигестивниот систем неколку недели. Идејата првично потекнува од третманот на маларија, туберкулоза и ХИВ.

Тимот дизајнираше капсула која се состои од шест краци поврзани со „јадро“. Откако таблетата е проголтана, краците се раствораат и добиваат поголем дијаметар на човечкиот пилорус (отворот што ги поврзува желудникот и тенкото црево). Бидејќи капсулата не може да стигне до тенкото црево, таа се задржува во стомакот каде што со текот на времето ослободува хормони.

Овој концепт на контрацепција досега е тестиран само на модели на животни, пред се на свињи. Кај животните кои примаат контрацептивни средства со продолжено ослободување на хормони, нивната потребна концентрација е забележана до 29-тиот ден. Од друга страна, животните кои земале стандардна контрацепција што се зема секој ден, по 6 часа, веќе имале пониски концентрации на хормони.

Следната фаза во тестирањето е проценка на безбедноста и проширување на производните процеси. Со оглед на тоа што работата беше финансирана од фондацијата Бил и Мелинда. Покрај Бил Гејтс, интерес изрази и ‘Lyndra Therapeutics’. Тоа е компанија за биотехнологија фокусирана на развој на лекови со долго дејство. Со оглед на горенаведеното, не се сомневаме дека едномесечната контрацепција наскоро ќе биде во широка употреба.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!