ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Копија од Мона Лиза на аукција за 300 илјади евра

Копија од Мона Лиза на аукција за 300 илјади евра.

– Се чини дека сликата е со квалитет на Мона Лиза, но всушност не е направена од Леонардо да Винчи – изјавил еден од директорите на аукциската куќа, Кристи Пјер Етјен.

Копија од познатата слика на Леонардо да Винчи – Мона Лиза ќе се најде на аукцијата на куќата на Кристи во Париз, а се очекува да достигне вредност до 300.000 евра.

Сликата е именувана како Мона Лиза на Екин според нејзиниот поранешен сопственик и се верува дека нејзиниот творец е поддржувач на Да Винчи од почетокот на 17 век.

Рејмонд Екинг, кој почина во 1977 година, ја оспори автентичноста на оригиналот на тоа ремек-дело, кое се наоѓа во музејот Лувр во Париз.

Тој поминал неколку децении обидувајќи се да го убеди светот дека сликата на Мона Лиза што ја купил во продавница за антиквитети во Ница во 1953 година е оригинална и дека таа во Лувр е копија.

– Се чини дека сликата е со квалитет на Мона Лиза, но всушност не е направена од Леонардо да Винчи – изјавил еден од директорите на аукциската куќа, Кристи Пјер Етјен.

Аргументот на Екин беше дека оригиналната слика никогаш не била вратена по кражбата на почетокот на 20 век, но завршила во продавница во селото Магањоск во неговата родна Прованса, регион во југоисточна Франција, додека музејот во главниот град бил измамен од копија.

Бројни исечоци од весници сведочат за неговата сожалување кон новинарите, а документарец од 60-тите години на минатиот век покажува како американските новинари се чини дека истражуваат дали вистинската Мона Лиза и била позајмена на Америка.

Сликата е направена од непознат уметник на почетокот на 17 век, околу 100 години откако оригиналот на италијанскиот мајстор на ренесансата влегол во кралската колекција на Франсоа од Франција, првиот француски крал на ренесансата, според куќата на Кристи .

Неговата приближна цена е помеѓу 200.000 и 300.000 евра, а интернет-аукцијата завршува на 18 јуни.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!