ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Користењето на овие масла може да ги намали знаците на стареење: По 40-та година од животот, тие се неопходни за кожата!

Користењето на овие масла може да ги намали знаците на стареење: По 40-та година од животот, тие се неопходни за кожата!

Младешки изглед стана императив на денешницата, и речиси сите жени се стремиме за повеќе младешки изглед. Според неодамнешното истражување, употребата на креми, како и посети на козметичари и козметички хирурзи, е зголемена за цели 40 проценти.

Жените вложуваат сè повеќе во изгледот, а многумина не се ни свесни дека клучот за убав и негуван изглед се крие во природата. Можете исто така да користите масла за регулирање на брчките и за ублажување на знаците на стареење. Тие имаат корисен ефект врз кожата, ја хидрираат, го враќаат нејзиниот сјај и со тоа прават да изгледа младешки.

Еве за кои масла станува збор:

1. Масло од семе од грозје
Доколку барате масло кое лесно се апсорбира од кожата, не остава сјајно лице и чувство на лепливост, обрнете внимание на ова масло. Одлично е за нормална и комбинирана кожа. Ако имате премногу сува кожа, треба да ја мешате со мрсни производи: кокосово масло, масло од јојоба и путер од ши.

2. Кокосово масло

Тајната на женската убавина во Индија – природни масла. Особено кокос, кој е главната компонента на многу козметички производи. Тоа помага да се отстранат брчките, правејќи ја кожата мазна.
Најновото истражување потврди дека ова масло има корисен ефект врз изгледот на кожата, природно ја храни и ја храни.
Можно е да додадете неколку капки есенцијално масло од сандалово дрво за лекување на проблематична кожа и зголемување на нејзината еластичност.

3. Бадемово масло

Ова магично масло дава изразен ефект на кревање. Го регулира рамнотежата на водата во кожата, го забавува стареењето на клетките и го започнува процесот на нивно обновување.
Бадемовото масло е особено корисно за првут и иритација, а може да се користи и како крема за сончање. Ја заштитува кожата од штетните УВ зраци. Патем, ако не сакате силни мириси, бадемовото масло е идеален избор за вас. Тој е неутрален.

4. Масло од сусам

Ова масло продира длабоко во кожата, ја храни и ја навлажнува. Го запира предвременото стареење на кожата, сето тоа благодарение на голема количина на масни киселини: палмитолеична, стеаринска, палмитинска, олеинска, арахидонска, миристична.

5. Масло од јатка од кајсија

Маслото од јатка од кајсија е идеална основа за природна нега на кожата. Богато е со гама-линоленска киселина, што ја прави кожата мазна и затегната. Витамини А и Е помагаат во обновување на кожата и учествуваат во формирање на колаген кој се бори против брчките.

Ова масло може да се користи за било кој тип на кожа, но е особено корисно за хидрирање на сува кожа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!