ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како Kај Фризерот: Направете Ја Косата Совршена Дома Во 5 Чекори?

Без разлика дали сакате да имате коса средена за секојдневна употреба, или се подготвувате за некоја посебна пригода, фенирањето е секогаш добар избор.

Сепак, на многумина им се чини дека е невозможно да се направи фризура дома со каква обично излегуваме од фризерскиот салон.

Во моментов има многу скапи „алатки“ за фенирање на пазарот, но не ви требаат за да изгледаат совршено. Сè што ви треба е фен за коса и четка за фенирање.

Првиот чекор

Првиот чекор до брилијантно фенирање е секако сушење на косата. Звучи едноставно, но лесно можете да се плеткате овде.

Никогаш не тријте ја влажната коса со крпа, бидејќи тоа ќе ја оштети. Најдобро е да започнете со пониска температура и постепено да ја зголемувате, сè додека косата не се исуши целосно.

Втор чекор

Треба да ја поделите косата на четири дела. Почнувајќи од долниот дел на главата, движете се нагоре.

За секој дел исушете сè освен тилот. Последниот дел ќе биде коренот на вашата коса, вклучувајќи ја и разделбата.

Трет чекор

Третиот чекор е најкомплициран, па можеби ќе треба да го вежбате неколку пати.

Ви треба тркалезна четка за обликување. Ставете ја четката под коренот на косата. Исушете го на умерена температура кревајќи ја косата со четка.

Треба да го насочите фенот во насока на раст на косата.

Четвртиот чекор

Кога сите четири дела се суви, прскајте со лак за коса, а потоа исчешлајте со широк чешел или прстите.

Петтиот чекор

Можете да ја оставите косата точно како што е, или да ја направите уште погламурозна.

Ако сакате да постигнете вистински холивудски изглед после фенирање, вратете се на истите делови и додадете лента за надградба.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!