ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Краставица: Зеленчук со малку калории и многу придобивки

Краставица: Зеленчук со малку калории и многу придобивки.

Краставицата е една од најздравите намирници.

Краставицата е нискокалоричен зеленчук кој содржи многу нутритивни придобивки, вклучувајќи навлажнувачки својства и вредни хранливи материи. Краставиците се членови на семејството на растенија Cucurbitaceae, кое исто така вклучува тикви и дињи.

Предности на краставицата во исхраната

Хидратација

Краставицата се состои од 95% вода. Ова ги прави да се одличен начин за одржување на хидратацијата, особено во текот на летото. Преку диетата, ние земаме 20% -30% од потребата за течност.

Тие не само што содржат висока количина на вода, туку содржат и важни хранливи состојки кои исто така играат улога во хидратацијата како магнезиум и калиум.

Кожа

Краставиците имаат ефект на ладење и смирување што го намалува отокот, иритацијата и воспалението кога се користи локално. Парчињата краставица со нивно нанесување во областа околу очите можат да го намалат отокот во утрото или да ги ублажат и залечат изгорениците кога се нанесуваат во погодените области. Тие исто така се поврзани со здрав тен.

Здравје на коските

Витаминот К е важен за здравјето на коските, а една краставица содржи околу 19 проценти од препорачаната дневна доза на витамин К.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!