ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Крем-торта од малинa на која нема да и одолеете

Крем-торта од малинa на која нема да и одолеете.

Откако ќе ја пробате, никогаш нема да ја заборавите!

Состојки:

Кора

 • 8 белки од јајце
 • 8 лажици шеќер
 • 8 лажици брашно
 •  2 дл млеко

Фил

 • 8 жолчки
 • 8 лажици шеќер
 • 5 лажици брашно
 • 5 дл млеко
 • 2 ванилин шеќер
 • 250 гр маргарин
 • 500 гр малини
 • 3 шлага

Како да ја подготвите:

Изматете ги белките со шеќер и додадете го брашното. Нежно промешајте и истурете во плех обложен со хартија за печење да се пече 20 минути на 180 степени. Изладете ја кората, излупете ја хартијата и прелијте ја со врелото млеко. Изматете ги жолчките со шеќер, додадете брашно и децилитар млеко и добро измешајте. Останатото млеко оставете го да зоврие заедно со ванилин шеќер, а потоа додадете ги подготвените жолчки и направете пудинг. Додадете маргарин во млакиот фил и добро изматете. Наредете ја кората, па филот, густо притиснете ги малините и на крај шлагот.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!