Кремаст колач со две кори и два фила

Слични

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате!

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате! Полнета...

Храна и Рецепти – најдобрите кулинарски вештини на нашите домаќинки

Храна и Рецепти - најдобрите кулинарски вештини на нашите...

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час!

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час! Комбинација...

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го пробате

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го...

Домашен јогурт сладолед со кајсии (РЕЦЕПТ)

Домашен јогурт сладолед со кајсии (РЕЦЕПТ). Совршено летно уживање. Потребни состојки: ...

Сподели

Кремаст колач со две кори и два фила.

Состојки за првата кора:

 • 6 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 4 лажици зовриена вода
 • 150 гр брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 2 лажици какао

За втората кора:

 • 5 белки
 • 160 гр шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 250 гр печени и сецкани ореви

За кремот 1:

 • 5 жолчки
 • 200 гр шеќер
 • 300 гр путер.

За кремот 2:

 • 350 мл млеко
 • 1 кесичка пудинг од ванила
 • 3 лажици шеќер
 • 2 ванилин шеќер

За глазура:

 • 100 гр млечно чоколадо
 • 25 гр путер
 • 2 лажици млеко

error: Content is protected !!