ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Уште еден доказ за тоа колку кучињата сакаат да го задоволуваат сопственикот и да го имаат неговото внимание

Најверојатно, кучињата ќе си играат едни со други кога нивните сопственици ќе ги следат внимателно, открива новата студија и им сугерира на домашните миленици да организираат игри првенствено за да им угодат на „сопствениците“.

Добро познат факт е дека кучињата внимателно следат колку внимание им посветува една личност, вели Линдзи Мехркам, експерт за однесување на животни и водач на студија објавена во списанието Animal Cognition.

Кучињата имаат поголема веројатност да си играат едни со други кога нивниот сопственик внимателно ги гледа

Но, не е познато (досега во истражувањето) каков е ефектот на човекот како гледач врз типичното однесување на кучињата, во овој случај, кучињата во заедничка игра , вели водачот. Мехркам ја надгледувал студијата во која биле вклучени десет пара кучиња миленичиња кои живееле заедно најмалку шест месеци и играле едни со други барем еднаш на ден, според нивните сопственици.

Научниците снимиле видео снимки од парови кои играле во три различни ситуации: кога сопственикот бил отсутен, во присуство на сопственик кој не следел што прават кучињата и конечно во ситуација кога сопственикот будно гледал како игра кучето, ги фали и ги гали . За подобри резултати, истражувачите спроведоа таква ситуација три пати во период од неколку дена.

Откритијата покажаа, вели Линдзи Мехркам за подобар фокус на сопственикот, ги охрабрува кучињата дивеч, а потоа ја зголемува фреквенцијата и интензитетот на однесување типично за кучето: положбата на кучето (подигнат задник и омилен во градите со подолу), потоа танцува задник во знак задоволство, игра таг, симулациски борби, каснувања од loveубов и слично.

Изненадувачки, кучињата, кои имаат можност да играат заедно секогаш кога ќе посакаат, се повеќе склони да играат кога некој ќе им обрне внимание , вели коавторот на студијата Клајв Вин од Државниот универзитет во Аризона.

Авторите претставија неколку хипотези за толкување на таквата тенденција. Според еден од нив, кучињата бараат од сопственикот да ги гледа преку игра , а за нив тоа е гледање награди , исто како и децата кои сакаат да покажат нешто кога ќе научат нешто и ги покануваат своите родители да ги гледаат. Понатаму, кучињата исто така можат да научат да добиваат комплименти од сопственикот играјќи со нив, кој дури им се придружува во играта или ги носи надвор да играат.

Исто така е можно кучињата да се чувствуваат побезбедно кога нивниот сопственик ги гледа бидејќи играта што започнува безопасно може да добие некаква форма на агресија, па во тој случај е подобро да имате присутен сопственик кој ќе ја намали напнатоста.

Тоа е студија која поставува повеќе прашања отколку што дава одговори , вели Линдзи Мехркам, која започна со процесот на споредување на резултатите со другите истражувања.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!