Квасец и белки од јајца: Тајни состојки во борбата против БРЧКИ

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Квасец и белки од јајца: Тајни состојки во борбата против БРЧКИ.

Направете домашна маска за лице која ги брише знаците на старост.

Комбинацијата во која главни состојки се белките и квасецот длабински ќе ја исчисти вашата кожа, ќе ја затегне и ќе и го врати сјајот и еластичноста, на сосема природен начин.

Квасец

Пекарскиот и пивскиот квасец се богати со витамини од групата Б, како и со минерали како што се калиум, калциум, магнезиум, натриум, хром, железо, бакар, манган, цинк и фосфор. Квасецот има и есенцијални амино киселини – инозитол и р-аминобензоева киселина.

Белки во комбинација со квасец

Белките се неизбежена состојка кога станува збор за моментално затегнување на кожата, а во комбинација со квасец ќе добиете уште подобар ефект.

Едната белка треба да ја изматите во цврст сад во кој ќе додадете коцка квасец која претходно сте ја стопиле со малку млеко или јогурт.

Како се користи оваа маска?

Нанесете ја маската на лицето и оставете да делува дваесетина минути. Како што се суши маската, ќе почувствувате како вашата кожа се затегнува и маската пука. Ова не е невообичаено кога се работи за квасец и белки од јајца.

Не ја отстранувајте кога ќе почне да пука, туку почекајте целосно да се исуши.
Кога маската ќе се исуши, отстранете ја со млака вода, без да го триете лицето. Како што ќе ја измиете, ќе почувствувате дека лицето е поубаво и помеко на допир, а кожата затегната и целосно чиста, бидејќи со слојот на маската ќе исчезнат мртвите клетки и нечистотијата.

error: Content is protected !!