ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Квасец и белки од јајца: Тајни состојки во борбата против БРЧКИ

Квасец и белки од јајца: Тајни состојки во борбата против БРЧКИ.

Направете домашна маска за лице која ги брише знаците на старост.

Комбинацијата во која главни состојки се белките и квасецот длабински ќе ја исчисти вашата кожа, ќе ја затегне и ќе и го врати сјајот и еластичноста, на сосема природен начин.

Квасец

Пекарскиот и пивскиот квасец се богати со витамини од групата Б, како и со минерали како што се калиум, калциум, магнезиум, натриум, хром, железо, бакар, манган, цинк и фосфор. Квасецот има и есенцијални амино киселини – инозитол и р-аминобензоева киселина.

Белки во комбинација со квасец

Белките се неизбежена состојка кога станува збор за моментално затегнување на кожата, а во комбинација со квасец ќе добиете уште подобар ефект.

Едната белка треба да ја изматите во цврст сад во кој ќе додадете коцка квасец која претходно сте ја стопиле со малку млеко или јогурт.

Како се користи оваа маска?

Нанесете ја маската на лицето и оставете да делува дваесетина минути. Како што се суши маската, ќе почувствувате како вашата кожа се затегнува и маската пука. Ова не е невообичаено кога се работи за квасец и белки од јајца.

Не ја отстранувајте кога ќе почне да пука, туку почекајте целосно да се исуши.
Кога маската ќе се исуши, отстранете ја со млака вода, без да го триете лицето. Како што ќе ја измиете, ќе почувствувате дека лицето е поубаво и помеко на допир, а кожата затегната и целосно чиста, бидејќи со слојот на маската ќе исчезнат мртвите клетки и нечистотијата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!