Ладна супа од краставица, спас од топлината!

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Ладна супа од краставица, спас од топлината!

Толку е пријатна кога има над 35 степени надвор, а за да се подготви потребни се само неколку минути!

Состојки

  • 1 краставица
  • 1 авокадо
  • сол половина лажичка
  • шеќер половина лажичка
  • сок од лимета 1 парче
  • прст сол

Како да се подготви

Излупете го авокадото, измијте ја краставицата добро и не лупете ја. Ставете краставица и авокадо во блендер и мешајте додека масата не стане рамномерна, без големи делови. Додадете сол, бибер, шеќер и сок од вар. Ставете во фрижидер и послужете.

error: Content is protected !!