ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Парализиран Глушец Прооди Благодарение на Новата Терапија

До овој извонреден потфат дојдоа со манипулирање со генетски модифициран протеин.

Досега, повредите на ‘рбетниот мозок предизвикани од несреќи се сметаа за апсолутно неизлечиви поради оштетување на нервните влакна наречени аксони. Но, се чини дека сега има надеж.

Аксоните пренесуваат информации од мозокот до мускулите и назад. Во случај на повреда на ‘рбетниот мозок, таа комуникација е прекината, а бидејќи аксоните на централниот нервен систем не можат да се обноват, резултатот е парализа , пишува Интересен инженеринг.

Но, сега научниците од Одделот за клеточна физиологија на Универзитетот Бохум (РУБ), предводени од професорот Дитмар Фишер, за прв пат успеаја да направат парализиран глушец повторно да оди. Тие дојдоа до овој извонреден потфат со манипулирање на генетски модифициран протеин наречен хипер-интерлеукин-6.

Ова е таканаречен дизајнерски цитокин, што значи дека не се појавува во природата и мора да се произведува со генетски инженеринг“, објасни професорот Фишер.

Користејќи вирус, тим научници го транспортираа дизајнираниот протеин до специфични нервни клетки – мотоневрони и го ослободија на контролиран начин.

На овој начин, третманот со генетска терапија на само неколку нервни клетки истовремено стимулираше аксонална регенерација на различни нервни клетки во мозокот и неколку моторни патишта во ‘рбетниот мозок. На крајот, ова им овозможи на претходно парализираните животни повторно да одат во рок од две до три недели. Ова првично не изненади бидејќи вакво нешто никогаш не било можно порано по целосна параплегија “, објасни Фишер.

Сега професорот Фишер и неговиот тим се обидуваат да ја оптимизираат употребата на хипер-интерлеукин-6 и да испитаат дали протеинот може да работи дури и ако повредата се случила неколку недели порано.

Ова може да биде особено важно за примена кај луѓето. Понатамошните експерименти, меѓу другото, ќе покажат дали истиот пристап може да се примени и во третманот на парализирани лица во иднина “, додаде професорот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!