ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Леонид Афремов – сликар кој го наслика мирот во ритамот на салсата

За сите оние што звукот на маријачи ве носи во Мексико, каде што седнувате на пластична маса, пиете текила и ги откривате тајните на универзумот со Мексиканец што штотуку го запознавте – време е да се запознаете со руско-израелски сликар на име Леонид Афремов.

Ако некоја слика зборува повеќе од илјада зборови, што мислите колку тонови таа свири?

Во овој живописен свет што го создаде Леонид, сè експлодира од емоции, љубов, бои, движења и изрази. Сите оние шарени копии што сте ги виделе отпечатени на платно, кои се продаваат на социјалните мрежи, заедно со сликите на Мерилин Монро и Ајфеловата кула, веројатно се инспирирани од неговите дела.

Леонид почина претходната година, оставајќи зад себе училиште за сликање засновано врз техниката на сликање со нож, на која му го посвети целиот свој живот, како и голем број слики што сега се продаваат низ целиот свет.

Леонид, заедно со неговите слики, и приоѓа на публиката преку емоции, а не преку приказна. Неговите слики се претежно негови спомени , тој се обиде да ни го претстави светот исто толку живописно како што го доживеа. Никогаш не ја користеше политиката како контекст, ниту испраќаше скриени пораки. Она што го чувствувате кога ќе го погледнете платното што го насликал е токму тоа што тој сакаше да го почувствувате.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leonid Afremov (@afremov_art)

Во 2005 година, тој за првпат ги посети Канкун и Плаја дел Кармен. Тоа беше доволно за целосно да се  вљуби во дивиот дух на прекрасното Мексико, кој успева да го скроти секој странец што ќе стапне на тлото на Маите. Влијанието на Мексико се почувствувало многу пред Леонид да одлучи да се пресели на полуостровот Јукатан, потребно беше само да се најде начин до него.

За оние кои сè уште немале можност да го посетат Мексико, дел од тоа може да се доживее преку сликите на Леонид. Огнот што живее во луѓето што научиле да го сакаат животот, дури и кога животот не ги сака, на платното доби цела палета на бои, освен црвена. На неговото платно се прелеваат крв што свири во заводлив ритам на румба и салса, меки мелодии на шпански јазик и меланхолија за некои подобри денови, додека тој ги обликува со нож за да одговараат совршено.

View this post on Instagram

 

A post shared by Leonid Afremov (@afremov_art)

 

Неговата техника за сликање ножеви му донесе светска слава

-Tоj ja искористи за да го отвори своето училиште и да ги научи новите генерации млади уметници како да се справат со оваа остра „четка“. Користејќи ја оваа техника и комбинирајќи ја со неговиот стил во точка, тој успеа да создаде слики што експлодираат во милион светли бои, без да изгуби значење и острина. Неговите оригинални слики се продаваат за илјадници долари, додека репликите на тие слики, насликани од неговите студенти со истата техника, се продаваат за неколку стотици долари.

Иако ниту една слика не може да биде иста бидејќи секое движење на ножот, исто како и отпечатокот од прст, е различно, овие слики се начин да внесете оружје против секојдневната сива боја во вашиот дом. Не сакајќи да поминува низ животот како материјалист, тој гледаше на секоја слика како дел од неговата душа. За оние кои не можат да си ги дозволат неговите оригинали, тој направи мали слики чија цена ќе биде подостапна.

Леонид Афремов ги зеде најубавите, најчистите и најшарени работи од светот и ги стави на платното. Ако сакате да додадете малку боја во вашиот свет, потопете се во него.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!