ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Лесна, освежувачка и вкусна : Брза торта со јагоди

Лесна, освежувачка и вкусна : Брза торта со јагоди .

Ако имате ненајавени гости, оваа торта можете брзо да ја спремите.

Состојки:

100 мл слатка павлака
100 гр бело чоколадо
300 гр јагоди
100 путер
млеко
250 гр сирење маскарпоне
300 мл слатка павлака
шеќер
100 гр чоколадно млеко

Подготовка:

Прво загрејте 100 ml. слатка павлака, прелијте врз неа 100 гр бело чоколадо, оставете неколку минути, измешајте добро и оставете да се излади. Измијте 300 гр јагоди, исечете ги на коцки и оставете да се исцедат (ставете ги во цедалка). Во 250 гр. мелени бисквити истурете 100 гр стопен путер и 5,6 лажици млеко.

Промешајте и ставете во калап (20 см), па израмнете го бисквитот со чаша, лажица или раце.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Didy Kitchen (@didy_kitchen)

Сега загрејте 50 мл слатка павлака, прелијте врз неа 100 гр скршено млечно чоколадо, оставете неколку минути, промешајте и прелијте ги бисквитите, па ставете го калапот во фрижидер. Во садот ставете 250 гр сирење маскарпоне, 300 мл слатка павлака, 4 лажици шеќер и ладно бело чоколадо, кои сте ги подготвиле на почетокот. Изматете сè заедно со миксер. Кога убаво ќе го изматите филот, додадете ги исцедените јагоди и промешајте со шпатула или процесор за храна. Овој фил го ставате преку фил од ганаш и бисквити. Вратете го калапот во фрижидер и чувајте го ganache повторно. Загрејте 100 мл слатка павлака, а потоа истурете над 100 гр скршено млечно чоколадо и 40 гр скршено црно чоколадо. Почекајте го истото неколку минути, па убаво комбинирајте и прелијте го со тортата. Ставете го во фрижидер околу 4, 5 часа, по можност цела ноќ. Извадете од калапот, исечете и уживајте. Филот е толку солиден,но ако сакате можете да ставите желатин во него.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!