ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Лесна торта од чоколадо и ореви, без трошка брашно

Лесна торта од чоколадо и ореви, без трошка брашно.

Рецепт кој успева на почетокот и освојува со својот вкус. Дури и ако не сте вешти во кујната, оваа торта ќе ја направите лесно и брзо.

Ако сте љубител на колачи и чоколадни торти, нема да можете да одолеете на рецептот што го носиме. Се подготвува брзо, не бара посебни вештини во кујна ,а вкусот е фантастичен.

Состојки:

  • 150гр путер
  • 200гр шеќер
  • 10 јајца
  • 200гр чоколадо за готвење
  • 150гр мелени ореви
  • 3 лажици какао
  • 2 лажици масло
  • трошки од леб

Подготовка:

Одделете ги жолчките од белките. Изматете ги белките во цврст снег.

Измешајте ги жолчките со шеќер , па изматете ги. Растопете го путерот, додадете го во жолчките и шеќерот , а потоа додадете 120 грама растопено чоколадо, какао и мелени ореви . На крај, додадете ги изматените белки во смесата . Нежно мешајте, со нежни движења, додека не добиете мазна смеса.

Тавата за печење премачкајте ја со путер, посипете ја со лебни трошки, а потоа истурете ја смесата за колачи и печете на 180 степени околу 45 минути.Кога ќе се излади, прелијте го со остатокот од чоколадото што сте го стопиле со 2 лажици масло.

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!