ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Летечки автономен робот со помош на вештачка интелигенција препознава и бере зрели плодови

Берењето овошје е физички напорна работа што може да бара многу стоење, неправилна положба рбетот, а понекогаш е потребна и физичка активност до осум часа на ден.

Иако има свои добри страни, тоа е генерално ниско платена и сезонска работа во која има многу малку простор за подобрување. Бидејќи помладите генерации сè повеќе мигрираат во урбаните области, а пандемијата на коронавируси го ограничува патувањето и спречува доаѓање на сезонски работници од други земји, роботите стануваат сè почесто решение.

Tevel Aerobotics Technologies разви летечки автономен робот (FAR) кој користи вештачка интелигенција (AI) за препознавање и берење овошје. Компанијата наведува дека нивните автономни летачки роботи можат да се користат насекаде во светот и дека тие го решаваат проблемот со недостиг на работна сила, истовремено намалувајќи ги трошоците, пишува „Интерес инженеринг“.

Роботот ФАР користи алгоритми за перцепција и Вештачка интелегенција за лоцирање на дрвја и алгоритми за визија за откривање на овошје меѓу лисјата. При берење овошје, времето е исклучително важно, па на пример, овошјето собрано со две недели задоцнување губи 80% од својата вредност. Роботите берат само зрело овошје и го класифицираат според големината и зрелоста. Откако ќе го избере овошјето, роботот го наоѓа најдобриот начин да му пријде, а потоа користи стискалка за да го фати и да го собере.

Неколку роботи можат да работат во еден овоштарник без ризик од судир бидејќи се контролирани од еден автономен „дигитален мозок“: Исто така, предноста на овие роботи е фактот што тие можат да работат 24 часа на ден.

Компанијата посочува дека роботите не се замена за собирачи на човечки плодови, туку се дизајнирани само за да обезбедат помош.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!