ЛИМОН: Главниот сојузник на женската убавина

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

ЛИМОН: Главниот сојузник на женската убавина.

Лимонот е една од најефикасните намирници и може да се користи за козметички цели.

Секогаш треба да имате неколку лимони дома. Покрај тоа што можете да го користите како додаток на оброк или за лимонада, тој е многу ефикасен и за козметички цели.

Лимонот храни и делува одвнатре

Одамна е позната како една од најздравите намирници во светот. Лимонот содржи биофлавоноиди, фолна киселина, разни витамини и минерали и поволно делува на работата на целиот организам, вклучително и на кожата. Лимонот делува како диуретик, па затоа промовира губење на тежината и ослободување на токсини, поради што е важен сојузник на убавината.

Лимонот ги отстранува дамките од пигментацијата

Дамките на кожата кои се појавуваат поради прекумерно изложување на сонце и како последица на стареење, многу успешно се отстрануваат со лимон. Лимонската киселина служи како природен осветлувач, а сè што треба да направите е да втриете малку сок од лимон во потемните делови неколку пати на ден и да исплакнете по неколку минути.

За поубава насмевка

Лимонот делува и како агенс за избелување на забите, особено кај пушачите, а исто така е ефикасен и кај забниот камен. Ставете 1/4 чаша сода бикарбона во сад и додадете сок од свежо исцеден лимон. После тоа, нанесете ја смесата на забите и оставете ја да делува три минути, но не подолго, за да не ја оштетите емајлот. После тоа, не заборавајте да ги миете забите со паста за заби, а постапката може да ја повторувате еднаш неделно.

Ги зајакнува и осветлува ноктите

Жолтите дамки на ноктите, кои се последици од пушењето и габите, но и слабите нокти подложни на кршење, успешно ќе се обноват со комбинација на маслиново масло и сок од лимон.

Лечи и сува и мрсна кожа

Од сувиот скалп, лактите до колената, лимонот служи како природен пилинг за сува кожа. За суви теми, измешајте сок од лимон со кокос и маслиново масло и мед. Нанесете како маска и исплакнете. Ако пренесете парче лимон над кожата на лицето, ќе го намалите неговиот сјај и маснотија, па затоа е добро да го повторувате овој ритуал секое утро ако имате мрсна кожа.

Ја осветлува косата

Лимонот ќе ја осветли секоја боја на косата за една до две нијанси, особено на краевите. Наједноставен начин да го нанесете е да го измешате со регенератор или маска за коса. Сонцето ќе го засили дејството на лимонот, кој е најзабележителен на краевите. По неколку часа исплакнете.

error: Content is protected !!