ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ЛИМОН: Главниот сојузник на женската убавина

ЛИМОН: Главниот сојузник на женската убавина.

Лимонот е една од најефикасните намирници и може да се користи за козметички цели.

Секогаш треба да имате неколку лимони дома. Покрај тоа што можете да го користите како додаток на оброк или за лимонада, тој е многу ефикасен и за козметички цели.

Лимонот храни и делува одвнатре

Одамна е позната како една од најздравите намирници во светот. Лимонот содржи биофлавоноиди, фолна киселина, разни витамини и минерали и поволно делува на работата на целиот организам, вклучително и на кожата. Лимонот делува како диуретик, па затоа промовира губење на тежината и ослободување на токсини, поради што е важен сојузник на убавината.

Лимонот ги отстранува дамките од пигментацијата

Дамките на кожата кои се појавуваат поради прекумерно изложување на сонце и како последица на стареење, многу успешно се отстрануваат со лимон. Лимонската киселина служи како природен осветлувач, а сè што треба да направите е да втриете малку сок од лимон во потемните делови неколку пати на ден и да исплакнете по неколку минути.

За поубава насмевка

Лимонот делува и како агенс за избелување на забите, особено кај пушачите, а исто така е ефикасен и кај забниот камен. Ставете 1/4 чаша сода бикарбона во сад и додадете сок од свежо исцеден лимон. После тоа, нанесете ја смесата на забите и оставете ја да делува три минути, но не подолго, за да не ја оштетите емајлот. После тоа, не заборавајте да ги миете забите со паста за заби, а постапката може да ја повторувате еднаш неделно.

Ги зајакнува и осветлува ноктите

Жолтите дамки на ноктите, кои се последици од пушењето и габите, но и слабите нокти подложни на кршење, успешно ќе се обноват со комбинација на маслиново масло и сок од лимон.

Лечи и сува и мрсна кожа

Од сувиот скалп, лактите до колената, лимонот служи како природен пилинг за сува кожа. За суви теми, измешајте сок од лимон со кокос и маслиново масло и мед. Нанесете како маска и исплакнете. Ако пренесете парче лимон над кожата на лицето, ќе го намалите неговиот сјај и маснотија, па затоа е добро да го повторувате овој ритуал секое утро ако имате мрсна кожа.

Ја осветлува косата

Лимонот ќе ја осветли секоја боја на косата за една до две нијанси, особено на краевите. Наједноставен начин да го нанесете е да го измешате со регенератор или маска за коса. Сонцето ќе го засили дејството на лимонот, кој е најзабележителен на краевите. По неколку часа исплакнете.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!