ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет.

Lisnato-testo-so-jabolka-i-cimet

Можете ли да ги намирисате оние крцкави колачи со јаболка што се продаваат во вашата омилена пекара, дури и кога сте далеку од неа?

Сигурни сме дека можете, бидејќи тие се толку неодоливи што купувате по еден секој пат. Од друга страна, секогаш кога сте се обиделе да ги направите дома, резултатот веројатно не бил сличен. Затоа сме денес тука да ви покажеме како брзо и лесно да направите мини колачи со јаболка и цимет.

Потребни состојки – за 6 колачи:

1 пакување замрзнато лиснато тесто
1 јајце
1 јаболко
2 лажици путер
½ лажичка екстракт од ванила
1 лажица кафеав шеќер
1 лажичка цимет
прстофат сол

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 250 степени. Обложете го листот за печење со хартија за печење. Работната површина посипете ја со брашно и ставете го лиснатото тесто. Исечете го на 6 еднакви делови со нож. Потоа сечете со нож во внатрешноста на секој квадрат, правејќи помал квадрат и со виљушка турнете ја средината надолу, за рабовите да останат повисоки. Добиените парчиња лиснато тесто ставете ги на плех за печење. Ставете го во фрижидер додека се варат јаболката.

Во помал сад изматете го јајцето со една лажица вода и оставете го на страна. Потоа исечете го јаболкото на тенки парчиња. Во средна чинија измешајте путер, екстракт од ванила, шеќер, цимет и сол. Додадете јаболка и измешајте. Лиснатото тесто извадете го од фрижидер. Со четка премачкајте го пецивото со јајцето, а потоа на секое парче ставете по неколку прстени јаболко. Сè обилно премачкајте со смесата од шеќер. Печете околу 30 минути.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!