Мафини со тиквички и пиперки – Рецепт кој нема да ви одземе време

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Мафини со тиквички и пиперки – Рецепт кој нема да ви одземе време

Потребно е:

  • 3 јајца
  • 400 гр тиквички
  • една пиперка
  • 1/2 прашок за пециво
  • 100 гр кравјо сирење
  • 100 гр кашкавал
  • 250 гр брашно
  • малку вода
  • 1 нотка сол

Подготовка:

Изрендајте тиквички и пиперки, додајте сол и оставете ги да отстојат десетина минути. Во меѓувреме, изматете ги јајцата, додадете брашно, прашок за пециво и малку вода. Комбинирајте сè добро и додадете го ренданиот кашкавал и сирењето. Промешајте ги исцедените тиквички, додајте сол, промешајте и истурете во калапи за мафини. Печете околу дваесет минути на 180 степени.

mafini-so-tikvichka

Уживајте!

error: Content is protected !!