ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Магична бела чорба за слави и празници. Ќе ги воодушевите гостите и семејството.

Магична бела чорба за слави и празници. Ќе ги воодушевите гостите и семејството.

Ви пренесуваме рецепт за бела супа, која најчесто се прави за прослави, празници, свадби, а чиј вкус ќе урне сè од нога.

Состојки:

— околу 1 кг пилешко месо со коски (без коски е околу 600 г чисто месо),

— 200 г пашканат,

— 200 г јаглика,

— 350 г моркови,

— 400 г компири,

— 250 г кромид,

— 100 г целер,

— 1 чешне лук,

— 150 г грашок,

— ловоров лист,

— лисја од јаглика,

— сол, пипер, сув зачин по вкус,

— 200 г павлака,

— 1 јајце,

— сок од еден лимон,

— 100 г путер или масло,

— 1 лажица брашно.

Подготовка:

Ставете го месото во тенџере. Турете 5л вода и оставете да се вари. Излупете го целиот зеленчук, измијте го и ставете го во тенџере заедно со месото. Оставете сè да се вари додека не омекне. Се вади малку од супата, се остава да се излади и се сечка. Во друго тенџере растопете го путерот. Кратко пропржете го брашното, па прелијте половина литар супа и промешајте. Додадете сечкано месо и зеленчук, остатокот од супата, листовите јаглика и варете уште 15—20 минути. Во меѓувреме додадете ги зачините. Кога ќе го извадите од ринглата, измешајте ја врелата супа. Изматете ги јајцата, павлаката и лимонот.

Уживајте!

 

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!