ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Мајката наоѓа „срцепарателна“ порака во собата на синот и почнува да ги доведува во прашање нејзините родителски вештини

Една мајка неодаман побара помош на интернет за да добие совет за тоа што да стори откако во спалната соба на нејзиниот син пронашла „срцепарателна“ и „негативна“ порака, додека чистела.

Кога станува збор за родителството, понекогаш може да биде тешко да се открие што е „вистинското“ нешто, а мајките и татковците можат да поминат часови, денови, недели и години страдајќи од одлуките што ги донеле.

Една мајка тврди дека се нашла во позиција што моментално ги става под прашање нејзините вештини како родител.

Неименуваната жена, на 44-годишна возраст, се појавила на форумот за Совети за врски на Редит за да ја сподели својата дилема и да побара совет што да прави понатаму.

Таа објаснила дека нејзиниот син тинејџер седнал со неа и неговиот татко уште во октомври и ги прашал дали може да оди на советување. Таа вели дека тој не сакал да разговара со неговите родители за причината, но смета дека тоа е нешто што требало да го стори.

„Имавме разговор со него, објаснувајќи дека ако некогаш имал потреба да зборува за нешто, ние сме тука да го слушаме и да го сакаме без оглед на се“, напиша таа.

Темата не била повторно отворена, но 15-годишното момче редовно се гледало со советник.

Неодамна мајката додека ја чистела собата на момчето нашла „срцепарателна“ порака.

Откако ја прочитала, таа станала несигурна и незнаела како понатаму.

„Кога вчера ја чистев неговата соба, најдов белешка во преградите на фиоките покрај неговиот кревет, со наслов „ како се гледам себеси “.

„Обично не сакав да разгледувам работи на моите деца без причина, но генерално неговите фиоки се само исполнети со ѓубре, тој е премногу мрзлив да ги става во корпа отпадоците.

„Разбирам дека не требаше да го прочитам и требаше да го оставам таму и да се преправам дека никогаш не сум го видела“.

Таа продолжи: “Јас го прочитав тоа. И навистина беше потресно да читам, знаејќи дека тој се чувствува така за себе.

„Тоа беа редови на различни негативни ставови што тој ги има за себе, особено такви како што се: ” се чувствувам несакано “,„ безвредно “ и „ болка за сите околу мене “.

„Ме тера да се запрашам дали сум направил доволно како мајка за да се чувствувам ценет и сакан како личност.

Родителот продолжи да вели дека мисли дека белешката е наменета за неговиот советник бидејќи тој понекогаш мораше да ги запише работите за нивните сесии.
Таа додаде: „Му реков на мојот сопруг што најдов и тој смета дека е најдобро да се правиме дека никогаш не било таму. Бидејќи она што се случува меѓу него и неговиот советник е приватно и не треба да се мешаме освен ако не биде прашано.

„Но, мислам дека би било добра идеја да разговараме со него за тоа, а можеби и ние тројца би можеле да седнеме и да му помогнеме да види дека сè што наведе не е точно заедно.

Корисниците на „ Редит“ го охрабруваа родителот да не ја спомнува белешката на нејзиниот син, туку наместо тоа да се осигура дека тој знае колку е сакан.

“Немој да му кажуваш дека го читаш. Наместо тоа, кажи му колку го сакаш и позитивни афирмации секој ден”, одговори една личност.

Некој друг коментираше: “Моите родители ми го сторија ова. Пронајдов белешка што ја напишав на тајно место, а одкако ми го причитаа тоа нешто, мене животот ми се смени.”

“Можам да ти кажам дека навистина ми е значи она што сум го запишала да остан. Работите што ги пишуваш тука значат дека навистина ми зедовте се и затоа страдам.” искоментира друг

Што би направиле во оваа тешка ситуација? Известете ни во коментарите подолу.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!