ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Мали стратегии за подобри врски и односи

Мали стратегии за подобри врски и односи.

Врските се тешки и  бараат љубовта  да се одржи за да трае и да се издржи. Она што започнува како страсна романса, честопати завршува со меѓусебно разочарување, со скршено срце и тага. Зајакнете ги врските на време, додека тие се уште растат, не чекајте проблеми и пречки за да ве натераат да направите нешто.

Напишете љубовни писма

Ова може да изгледа излитено и патетично, но е ефективно, исто како вечера со свеќи – романтиката никогаш нема да го изгуби својот шарм. Понекогаш напишете љубовно писмо до вашиот партнер, како, без причина. Можете да му кажете искрено, топло и трогателно, што инаку се срамите да му кажете, за да не го оптеретувате со својата сентименталност. Писмата е дозволено да бидат сентиментални. Зборовите на хартија, напишани со ваш ракопис, имаат сосема поинаков ефект од пораката што ја испраќате по електронски пат.

Не легнувајте лути

Можеби сте го чуле тоа од вашата баба и тоа е мудар совет. Исто како што е вистина дека некои работи треба да се преспијат и да чекаат да се оладат главите и срцата, за да не направат нешто за што подоцна ќе жалите, така е исто така точно дека е најдобро да се стави крај на кавгата пред крајот на денот, да ги реши недоразбирањата, да побара и да обезбеди прошка.

Можеби нема да можете да престанете да се лутите за нешто што ве повредило (понижено, разочарано, вознемирено, запрепастено), но потрудете се да разберете зошто се случило тоа, што го навело вашиот партнер да го стори тоа, да стори или да не стори , или кажете нешто што толку многу ве погоди. И тогаш обидете се да разберете што ве погоди најсилно, и од каде потекнува таа слаба точка во вас – дали е стравот од заминување, некое тајно верување дека ќе ве изневерат и понижат, што привлече потврда,да ја оправдаме неговата шема…

Научете го љубовниот јазик на вашиот партнер

Бидете свесни дека постојат различни љубовни јазици и дека луѓето ги идентификуваат љубовните чувства со различни нешта, однесувања и постапки. Научете го љубовниот јазик на вашиот партнер – ако разбира нежен допир како покана за секс, но разбира добар ручек и пријатна атмосфера како изјава за љубов, забележете ја таа разлика и разговарајте за тоа. Објаснете му дека ви треба нежен допир, физичка топлина, прегратка, бакнеж на косата, држење рака, за да се чувствувате сакани и заштитени, исто како што треба да го поздрави полн со внимание, маса полна со храна, со неговото омилено пиво во фрижидер. Пронајдете го јазикот на љубовта што најдобро ги поврзува вашите потреби за изразување на љубов – можеби е квалитетно време да го поминете заедно, да излегувате во ресторан, романтична вечера, филмска вечер или забава со карти или сето тоа заедно.

Пронајдете заедничко хоби (но бидете сигурни дека секој има свое)

Сигурен рецепт за стабилна заедница е чувство на исполнетост – и кога сте заедно, и кога секој е сам со себе и своите интереси. Ако сакате да работите во градината и да одгледувате цвеќиња, а тој сака фудбалски натпревари, одлично, тоа не е причина за недоразбирање, туку за уживање во сопственото хоби и задоволство. Доволно е што постои една работа што сакате да ја правите заедно и што редовно ќе вежбате – патувања, прошетки, филмови, вежби, згрижување миленичиња

Прашајте го вашиот партнер што му треба

И охрабри го да те праша и тој. Во долгорочните врски, лесно можете да започнете да се земате здраво за готово и да заборавите на специфичните желби и потреби, кои не мора да ги исполнувате едни за други (но супер е ако можете реално), но можете да зборувате за нив , верувајте си едни на други. Запомнете дека сте најдобри пријатели на едни со други и грижете се за благосостојбата на вашиот пријател, исто како што тој се грижи за вашите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!