ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Mарокански палачинки: Совршено уживање за сите!

Марокански палачинки: Совршено уживање за сите!

Сигурно не сте пробале повкусни палачинки

Состојки:

  • 250 гр пченичен гриз
  • 40 гр брашно
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажичка инстант квасец
  • 1 прст сол
  • 500 мл топла вода
  • 1 прашок за пециво

Подготовка:

Ставете гриз, брашно, шеќер, сол и квасец во блендер. Додадете топла вода и измешајте. Потоа, додадете го прашокот за пециво и измешајте уште неколку секунди. Истурете го тестото во пластичен сад и оставете го да „одмори“ 30 минути.

Подмачкајте ја тавата со малку масло и загрејте. Потоа истурете латица тесто и печете на вообичаен начин. Веднаш штом ќе го истурите тестото, треба да се појават меурчиња.

Печете околу една минута – две, само од едната страна. Палачинки не се печат од другата страна. Кога тестото е целосно „суво“, палачинките се подготвени.

Не ставајте ги готовите палачинки една врз друга, туку рамо до рамо. Традиционално, Багрир се служи со мешавина од стопен путер и мед. Може да го послужите и со џем, крем, растопено чоколадо, џем… по вкус!

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!