Маслото од кантарион е идеално за спречување на овие шест здравствени проблеми

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Маслото од кантарион е идеално за спречување на овие шест здравствени проблеми.

Многумина велат дека за секоја болест постои одредена билка, а маслото од кантарион лечи дури шест од нив.

Маслото од кантарионот потекнува од растение кое во народот сè уште е познато како кантарион, а се вели дека нема болест и физички и психички и дека ова масло не може да ја излечи. Од кожни болести и оштетувања до депресија, маслото од кантарион ќе се погрижи за она што ве мачи.

Депресија

Маслото од кантарион има антибактериско и антивирусно дејство, а истражувањата покажале дека делува и на депресијата, дури и на сезонската, бидејќи го усогласува нивото на хормоните серотонин и допамин.

Проблеми со кожата

Маслото од кантарион е одличен избор како лек за проблеми со кожата, бидејќи има антибактериско дејство, раните побрзо ќе зараснат, а можете да лекувате и изгореници од прв степен. Но, не е препорачливо да го користите кога одите на сончање, бидејќи може да ја зголеми шансата за црвенило и изгореници на кожата. Се користи на кожата за да се нанесе на одредено место, но не го ставајте на оние рани кои се уште крварат.

Дигестивни нарушувања и воспаление

Може да се користи и кога имате стомачни болки, воспаление на јајниците, но и при болни бубрези, како и против дијареа.

Масажа

Маслото од кантарион е исклучително погодно за масажи, а ќе помогне и при опаѓање на болките. Можете да го земате и орално два пати на ден, додека чајот од кантарион е исклучително корисен за болки во грбот предизвикани од напнатост.

Нервни болки

За нервни болки, или при стегнати нерви, ставете две до три капки масло од кантарион во две супени лажици маслиново или бадемово масло и нанесувајте на болното место на секои три часа.

Болка во увото

Маслото од кантарион помага и при болка во увото, а можете да го користите самостојно или едноставно да го капнете во увото и да го затворите увото со парче памучна вата. Се истакнува дека кантарионот како ниедно друго масло не се става во уво ако веќе има исцедок бидејќи може да ја влоши ситуацијата.

error: Content is protected !!