ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Маж и бебе: Kај новиот татко се случуваат и физички промени

Маж и бебе: Kај новиот татко се случуваат и физички промени.

Покрај неизмерната радост, раѓањето на детето може да предизвика широк спектар на физички и ментални промени не само кај мајките, туку и кај новите татковци.

Овие секако вклучуваат високо ниво на емоционален стрес, но исто така и вознемиреност кај посилниот пол. Експертите предупредуваат дека е опасно што мажите ретко бараат помош во такви ситуации. Тие често се фокусираат на сопругата која е насочена кон бебето и нејзините потреби. Затоа е важно партнерите да поминуваат време заедно, дискутирајќи за она што го доживуваат и чувствуваат уште од раѓањето на бебето.

Мажот буквално се менува физички.

Хормоналните промени, заедно со зголемувањето на одговорноста што ја чувствува таткото, можат да бидат искушение за менталното здравје. Научниците открија дека во првите четири месеци по раѓањето на детето, мозокот на таткото започнал да покажува промени кои им помагаат да развијат родителски вештини и да создадат силна врска со бебето.

Истражувањата покажаа дека мажите во брак со деца имаат пониско ниво на тестостерон во споредба со оние кои не ја доживеале магијата на татковството или сè уште бараат идеален партнер. Како што паѓаат нивоата на тестостерон, паѓаат и окситоцин и допамин, кои се одговорни за врската помеѓу родителот и детето, поради што новите татковци повеќе уживаат во играта и нежноста со бебето. Исто така, кога нивото на тестостерон се намалува, младите татковци се повеќе склони кон депресија.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!