ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Мажот останува во брак до крајот на животот под два услова

Мажот останува во брак до крајот на животот под два услова.

Во одреден момент, љубовта обично завршува дури и во најсреќните бракови.

Браковите во кои двајца се наоѓаат и живеат во совршена хармонија се многу ретки. Кога зборуваме за таков брак, неговата долговечност најчесто се припишува на љубовта.

Познатиот психолог Михаил Лабковски вели дека љубовта обично завршува во одреден момент во најсреќните бракови, но дека овие луѓе остануваат во среќен и совршен брак бидејќи во заедница од двајца луѓе две работи се најважни.

„Со текот на годините имаме помалку сила отколку во младоста, така што се што сакаме е разбирање, мир и тишина. Тогаш, која е тајната на среќниот брак во кој љубовта престана?

Ќе ви кажам – доверба, чувство на сигурност, поддршка и разбирање.

Кога ќе дојдете во четириесеттите и педесеттите години, овие квалитети се многу поважни од пеперутките во стомакот и љубомората што ви предизвикува главоболка.

Сигурна сум дека жените кои ја вложија целата своја енергија во животот во кариерата, финансиите и изгледот, ќе бидат многу напнати во овие години, што се одразува и во бракот. Тие веруваат дека овие квалитети се она што го држело мажот до нив. Во четириесеттите и педесеттите години, тие се премногу уморни, бидејќи постојано одат на погрешен пат.

Едно лице се вљубува во личност, ја сака индивидуалноста, ја почитува самодовербата и независноста.

Навиката ги врзува луѓето, но колку долго?

Во секој брак, доаѓа момент кога едно лице сака само да живее мирно, без стрес, без мешање со другите луѓе. Тој сака да плови по мирно пристаниште.

Токму оваа способност да не ја нарушите нечија удобна зона, туку да ја почитувате, одредува колку години ќе живеете заедно.

Така, драги дами, мажот ќе живее со вас до крајот на животот под 2 услови:

1. Имате за што да разговарате.

2. Не се оптоварувате премногу со неважни работи.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!