МЕД И ЦИМЕТ: Идеална Комбинација Во Борбата Против Болести

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Мешавина од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести.

Научниците потврдуваат дека медот е многу ефикасен во лекувањето на многу болести, а во комбинација со цимет станува смртоносно оружје против вируси, висок холестерол и шеќер и други непријатели на нашето здравје.

Срцева болест

Направете мешавина од мед и цимет во прав. Намачкајте ја на леб наместо мармелад и редовно јадете го за појадок. Ова ќе го намали нивото на холестерол во артериите и ќе спречи срцев удар.

Артритис

Во чаша топла вода, измешајте две големи лажици мед и една лажичка цимет во прав. Пијте го наутро и навечер. Со редовно консумирање, може да помогне во лекување дури и на хроничен артритис.

Инфекции на жолчното кесе

Измешајте две големи лажици цимет во прав и една лажичка мед во чаша млака вода. Пијте го секој ден. Ова ќе ги убие микробите во жолчното кесе.

Холестерол

Измешајте две лажици мед и три лажички цимет во голема чаша чај. Кога ќе го испиете, нивото на холестерол ќе се намали за 10% во рок од два часа.

Настинка

Ако страдате од настинка, земете една лажица мед со една четвртина лажица цимет. Конзумирајте три дена по ред. Ова ќе ја реши студот, хроничната кашлица и застојот на синусите.

Болки во стомакот

Медот во комбинација со цимет ќе ја излечи болка во стомакот. Земете го редовно за да ги искорените чиревите на желудникот.

” Секојдневнo конзумирање на мед и цимет во прав го зајакнува имунитетот и го штити организмот од бактерии и вируси. “

Грип

Шпанските лекари открија дека медот содржи природни состојки кои ги уништуваат вирусите и штитат од грип.

Тежина

Сварете мед и цимет во прав во чаша со вода. Пијте го секое утро на празен стомак – половина час пред појадок. Со редовно конзумирање, тоа ќе им помогне на дебелите луѓе да ослабат.

Лош здив

Жителите на Јужна Америка ја исплакнуваат устата секое утро со топла вода, измешана со една лажичка мед и цимет. Ова им помага да го одржат својот здив свеж во текот на денот.

error: Content is protected !!