Мед и ореви за зајакнување на организмот во студените зимски денови

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Мед и оревите се многу здрава храна. Научниците долго време докажаа дека содржат голема доза на важни витамини и минерали, па затоа поволно делуваат на човечкото тело, а нивната мешавина помага да се ослободат  многу опасни болести.

За да ја подобрите работата на внатрешните органи и целиот систем, треба почесто да јадете мед со ореви. Исто така, ќе ви користи ако сте под емоционален стрес или ако работите тешка физичка работа.

Зошто треба да јадете мед и ореви

Кога редовно јадеме мед и ореви, во нашето тело се случува следново:

– Ако сте страдале од главоболка, тоа ќе помине.

-Нормализира работата на дигестивниот систем. За да се ослободите од запек, јадете ја оваа слатка смеса почесто.

-Помага во побрзо закрепнување од породување.

– Медот и оревите се незаменливи за здравјето на жените бидејќи содржат супстанции кои го подобруваат протокот на крв во органите во малата карлица, а со тоа го зголемуваат либидото.

– Кај мажите, тие ја зголемуваат потенцијата.

– За зајакнување на имунитетот – доволно е да се јаде мала количина од смесата секој ден. Ако веќе сте настинати, тоа ќе ви помогне брзо да се ослободите од затнат нос и болка во грлото.

-Ако страдате од анемија, јадете ја оваа храна бидејќи содржат железо, цинк, манган и железо.

-Медот и оревите ги стабилизираат метаболичките нарушувања.

-Се препорачува да јадете повеќе од оваа храна за време на интензивна ментална работа, што ја подобрува концентрацијата.

-Лаговите содржат состојки кои ја ублажуваат ревматската болка.

Како да подготвите мешавина од мед и ореви

Оваа мешавина воопшто не е тешко да се направи, а подготовката е исклучително лесна.

Измешајте 500 гр мед со 500 гр ореви и додадете сок од еден лимон. Измешајте добро и истурете во стаклена тегла.

Потрошувачка: За деца постари од 3 години – 1 лажичка двапати на ден.
За возрасни: 1-2 лажици три пати на ден.

Бидете здрави!

error: Content is protected !!