ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Мед и ореви за зајакнување на организмот во студените зимски денови

Мед и оревите се многу здрава храна. Научниците долго време докажаа дека содржат голема доза на важни витамини и минерали, па затоа поволно делуваат на човечкото тело, а нивната мешавина помага да се ослободат  многу опасни болести.

За да ја подобрите работата на внатрешните органи и целиот систем, треба почесто да јадете мед со ореви. Исто така, ќе ви користи ако сте под емоционален стрес или ако работите тешка физичка работа.

Зошто треба да јадете мед и ореви

Кога редовно јадеме мед и ореви, во нашето тело се случува следново:

– Ако сте страдале од главоболка, тоа ќе помине.

-Нормализира работата на дигестивниот систем. За да се ослободите од запек, јадете ја оваа слатка смеса почесто.

-Помага во побрзо закрепнување од породување.

– Медот и оревите се незаменливи за здравјето на жените бидејќи содржат супстанции кои го подобруваат протокот на крв во органите во малата карлица, а со тоа го зголемуваат либидото.

– Кај мажите, тие ја зголемуваат потенцијата.

– За зајакнување на имунитетот – доволно е да се јаде мала количина од смесата секој ден. Ако веќе сте настинати, тоа ќе ви помогне брзо да се ослободите од затнат нос и болка во грлото.

-Ако страдате од анемија, јадете ја оваа храна бидејќи содржат железо, цинк, манган и железо.

-Медот и оревите ги стабилизираат метаболичките нарушувања.

-Се препорачува да јадете повеќе од оваа храна за време на интензивна ментална работа, што ја подобрува концентрацијата.

-Лаговите содржат состојки кои ја ублажуваат ревматската болка.

Како да подготвите мешавина од мед и ореви

Оваа мешавина воопшто не е тешко да се направи, а подготовката е исклучително лесна.

Измешајте 500 гр мед со 500 гр ореви и додадете сок од еден лимон. Измешајте добро и истурете во стаклена тегла.

Потрошувачка: За деца постари од 3 години – 1 лажичка двапати на ден.
За возрасни: 1-2 лажици три пати на ден.

Бидете здрави!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!