ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Медитација за почетници: Што е тоа што не кочи на почетокот?

Медитација за почетници: Што е тоа што не кочи на почетокот?

Колку и да се спротивставуваме на нејзините феномени во староста (иако медитацијата е нешто друго освен ново време), понекогаш во стрес и очај, кога ќе удриме во ѕид, сепак ќе одлучиме да пробаме. Со ставот „можеби ќе работи за нас“, ние им се препуштаме на сите привлечности што може да ни ги донесе медитацијата. И кога конечно ќе се натераме да се придвижиме, промениме нешто и да пробаме нешто ново, наидуваме на милион препреки и брзо се откажуваме. Сè во животот бара напор и упорност, вклучително и медитација. Пред да се откажете по илјадити пат, ви донесуваме текст за тоа што нè задржува најмногу и како да го надминете.

Наоѓање време

Најчестата пречка со која се соочуваме кога станува збор за медитација е да најдеме време да одвоиме за тоа, време за кое не би „одложувале“. Она што е важно да се знае е дека не е важно дали пропуштивте еден ден, три или десет. Точно е дека редовно вежбање медитација е најефикасно, но она што е навистина важно е следниот пат кога ќе започнете со медитација, продолжете таму каде што застанавте минатиот пат. Може да трае 10 или 15 минути, без оглед на временскиот период што ќе го поставите за себе. Здравјето на нашиот ум треба да ни биде важно и штом ќе го разбереме неговото значење, нема да биде многу за нас да одвоиме четвртина час на ден за тоа. Меѓутоа, ако поминало повеќе време, да речеме еден месец, откако последен пат сте медитирале, тоа може да помогне да се потсетите на некои од основите на медитацијата.

БОНУС СОВЕТ:

Вметнете медитација во секојдневните активности. Медитацијата не значи нужно да седите на турско седиште и да зборувате ом . Медитирајте додека ги миете забите, додека одите или се туширате.

Чувство на поспаност

Чувството на поспаност, па дури и дремливоста за секунда, е сосема нормално кога само што почнувате да се препуштате на магијата на медитацијата. На почетокот, умот често ќе ве збуни со „ништо да не правите“ со релаксација. Ако чувствувате потреба да медитирате, тоа значи дека вашето тело е уморно, а умот исто така може да го меша тоа со физички замор. Само со време и вежбање тој ќе може да ја препознае разликата помеѓу порелаксиран фокус (што го постигнуваме преку медитација) и целосна релаксација (што е резултат на медитација).

ТРИ БОНУС СОВЕТИ кои ќе бидат корисни кога станува збор за поспаност се:

1. Кога медитирате, седете исправено, не легнувајте

2. Медитирајте наутро кога вашиот ум е позаморен

3. Отворете го прозорецот и оставете свеж воздух во просторијата каде што медитирате.

Премногу расеаност

Многу почетници сметаат дека глувата тишина е единствената опција за целосно да се посветиме на медитацијата. Затоа и најмалиот звук може да биде најголемо одвлекување на вниманието. Важно е да се знае дека не е решение да седите во целосна тишина, ниту е природно. Треба да се вклопите во вашата околина, заедно со сите звуци што ја придружуваат, без разлика дали соседот е во тој момент само што дупчи ѕид или децата викаат на улица. Ако постојано се обидувате да ги исклучувате, наскоро ќе се фрустрирате затоа што нема да успеете. Обидете се да ги прифатите и да медитирате со нив. Се разбира, ова воопшто не е лесно на почетокот, па можете да пробате приклучоци за уши или да ставите слушалки.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!