ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ментално силните родители никогаш не ги прават овие 13 грешки

Сите родители сакаат нивните деца да прераснат во ментално силни, стабилни луѓе, кои ќе можат да се соочат со сите несреќи на светот. Но, повеќето од нив честопати не успеваат во тоа. Токму поради ова.

За да може детето да биде психички силно, логично, треба да биде и родителот – личност која ќе биде подготвена да ги фрли во своите очи сите нивни најголеми стравови и да ги научи што е одговорност. Се разбира, тоа е многу тешко, но овие видови на искуства се неопходни за детето да може максимално да го искористи својот потенцијал.

Според психотерапевтката Ејми Морин, родителите кои го „тренираат“ мозокот на своето дете и чии деца стануваат среќни, успешни возрасни лица со јасна цел во животот – ги избегнуваат овие 13 работи.

1. Тие не го прифаќаат менталитетот на жртвата

Ако вашето дете е исфрлено од фудбалскиот тим или слабо се снаоѓа на училиште, тоа не значи дека е жртва. Одбивањето, неуспехот и неправдата се дел од животот. Не треба да дозволите детето да биде депресивно долго време, но треба да го научите да го претвори своето страдање во сила. Помогнете му да реагира на најдобар можен начин, и покрај ситуацијата во која се наоѓа.

2. Тие не се чувствуваат виновни

Многу родители, поради вина, на крајот му го дозволуваат на своето дете она што првично го забранувале. Ментално силните родители знаат дека ова чувство на вина ќе помине и нема да им дозволат да донесат одлука што ќе има лошо влијание врз нивното дете.

3. Не правете го вашето дете во центарот на универзумот

Ова може да биде многу тешко, но многу е важно да се научи детето да се фокусира на она што треба да му го даде на светот, а не на она што светот му го „должи“. Само на тој начин подоцна нема да мери сè само по себе.

4. Тие не дозволуваат стравот да управува со нивниот избор

Чувањето дете под стаклено ѕвонче може да ве спаси од голем стрес во животот. Но, тоа само ќе го запре неговиот развој. Ментално силните родители знаат дека тие не се чувари на деца, туку нивни водичи. Тие им овозможуваат на децата да излезат во светот и да го доживеат животот, дури и кога се преплашени од идејата.

5. Тие не дозволуваат децата да бидат шефови

Не се децата тие кои ќе одредат што ќе има семејството за вечера или како ќе се поминат викендите. За нив не е здраво да бидат шефови на своите родители, па дури и да бидат рамноправни со нив. Добриот родител треба да го поттикне своето дете да направи вистински избор, притоа одржувајќи јасна хиерархија.

6. Не очекуваат совршенство

Големите очекувања се здрави, но преголемите само ќе го вратат вашето дете назад. Ментално силните родители знаат дека нивните деца нема да бидат совршени во секоја област. И, тие не треба да бидат. Наместо да ги принудуваат да бидат подобри од сите други, стабилните родители ќе им помогнат да станат најдобри верзии за себе.

7. Тие нема да дозволат нивните деца да избегнуваат одговорност

Никогаш нема да слушнете дека ментално силните родители им велат на своите деца: „Не сакаме да ги оптеретуваме децата,тие се сепак само деца“. Очекуваат нивните деца да имаат потреба и сакаат да научат сè што ќе им помогне да станат одговорни луѓе. Тие ги учат на одговорности за нивниот избор и им доделуваат должности во согласност со нивната возраст.

8. Нема да го заштити вашето дете од болка

Тешко е да го гледате сопственото дете како се бори со повредени чувства и стрес. Но, на децата им треба искуство од прва рака. Ментално силните родители, се разбира, ќе го поддржуваат своето дете и ќе им помогнат да се справат со болката, така што децата ќе добијат доверба во сопствената способност да се справат со животните проблеми.

9. Тие не се чувствуваат одговорни за чувствата на детето

Можеби сте во искушение да го расположите вашето дете кога е тажно или да го смирите кога е луто, но тоа само ќе го забави неговиот ментален развој. Потребно е само да стекне одредени социјални и емоционални вештини. Ментално силните родители ќе го научат своето дете да биде одговорно за сопствените емоции и да не зависи од другите.

10. Тие не го спречуваат детето да погреши

Без разлика дали детето погрешно одговорило на прашање од домашна задача или заборавило да спакува патики за физичко, не треба да се мешате. Учите за грешките. Родителот треба да му дозволи на детето да направи грешки и да му дозволи да се соочи со сите последици од неговите постапки.

11. Тие не ја мешаат дисциплината со казната

Казната е нешто што ќе му нанесе страдање на вашето дете поради нешто лошо што го сторил. Дисциплината е да го научи како да го прави тоа подобро во иднина. Највисоката цел на ментално силните родители е да ги научат своите деца како да развијат самодисциплина, преку која ќе направат подобар избор во иднина.

12. Не користете кратенки за да избегнете непријатности

Да се ​​препуштиш на злоупотреба на деца или да ги извршуваш работите што си им ги дал е брз и лесен. Но, тоа ги учи на нездрави навики. Потребна е одредена ментална сила за да се издржи непријатноста и да се избегне оваа грешка.

13. Тие не забораваат што е навистина вредно во животот

Брзиот живот, работата и одговорностите околу куќата, во комбинација со притисокот да изгледаат како совршени родители на социјалните мрежи, направија многу родители да заборават што навистина вреди да се живее. Ментално силните родители се многу свесни за вистинските вредности и тие се водат според нив во своето семејство.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!